Блог

Как работи скоростта на мислене?

Когато говорят за скорост на мислене, много хора мислят, че това е да измислят бързо идеи или решения. Да увеличите скоростта си на мислене е малко по-сложно. Скоростта на мислене има повече предимства, отколкото просто да мислите по-бързо.
До каква степен в действителност работи скоростта на мислене? И какъв е процесът зад скоростта на мислене? И защо някои хора имат по-бърза скорост на мислене от други? В тази статия ще Ви обясним всичко, което трябва да знаете за скоростта на мислене.

Какво е скорост на мислене?

Скоростта на мислене е един от основните елементи на Вашия когнитивен процес. Това е скоростта, с която получавате информация чрез сетивата си, обработвате тази информация и отговаряте на получената информация. Известна е също  като скорост на обработка.

Как работи скоростта на мислене?

Както вече споменахме, скоростта на мислене е времето, което е необходимо на мозъка ви, за да реагира на получените стимули. Преди да можем да обясним какво причинява бавната или бързата скорост на мислене, е важно да разберем самия процес. Какви действия предприема мозъкът, за да реагира на стимули? За да можем да ги обясним, ние ще преминем през всички стъпки, които мозъкът предприема?

Етап 1: Получаване на стимули чрез сетивата

Първата стъпка от процеса е получаване на стимули чрез вашите сетива. Това включва всичко, което виждате, чувате, миришете, усещате и вкусвате. В примера, който ще използваме днес, би означавало, че очите ви разпознавават образа на заобикалящата среда и обикновена топка.

Етап 2: Възприемането обработва стимулите, получени чрез сетивата

След това вашето възприятие интерпретира получената информацията във форма, която можете да разберете. Образът на заобикалящата ви среда и топката ще бъдат интерпретирани като поле от трева, дървета и топка. Вашият мозък събира тази информация от паметта. Сега, когато сте видели топката, знаете, че е топка, защото паметта ви е направила тази връзка. Това се нарича механизъм на възприемане.

Етап 3: Предаване на възприетата информация

Сега, когато мозъкът ви е получил необходимата информация, той определя най-доброто възможно решение за ситуацията. В примера с нашата топка това означава, че мозъкът ви преобразува получената информация във възможно решение като ритане на топката с десния или левия крак.

Етап 4: От предаване до сигнал с ефекторния механизъм

Сега е времето да се определи как да бъде изпълнено взетото решение. Този процес е известен още като ефекторен механизъм. Той получава предварително взетото решение и го превръща в изпълним план, готов за изпращане към съответната част на мозъка. След като планът бъде дефиниран, той бива изпратен под формата на сигнал. В примера с нашата топка това означава, че частта от мозъка, отговорна за движението на тялото, получава сигнала.

Етап 5: Изпълнение на сигнал 

Съответната част на мозъка приема сигнала, което води до изпълнението на желаната реакция. В зависимост от това коя част от мозъка получава сигнала, тялото ви може да се движи, говори или да започне да мисли за решение на конкретен проблем. В примера това означава, че частта от мозъка, която отговаря за движението на тялото, получава сигнала. Изходът в нашата ситуация е предизвикване на движение, с което да ритнем топката.

Етап 6: Реакция на обратна връзка

Последният етап е получаване на обратна връзка. Това се случва под формата на сигнали в мозъка, които ви казват дали извършената реакция е била успешна. Вашият мозък преценява резултата от вашата реакция, като го сравнява с други преживявания, които се съхраняват в паметта.
В зависимост от резултата от реакцията мозъкът може да прецени, че например сте ритнали топката в грешната посока, защото сте използвали грешната част на крака си.

Защо е важно бързото мислене?

Добре развитата скорост на мислене ви кара да реагирате по-бързо в различни ситуации. Това може да има много предимства при изпълнение на всякакви задачи, вариращи от лесни до трудни. Важните умения, свързани с изпълнението им като планиране, решаване на проблеми или фокусиране, могат да бъдат подобрени чрез по-бърза скорост на мислене.
Това може да е от полза за времето, в което се опитвате да се подготвите за изпит, да подобрите атлетичните си постижения в някой спорт или просто да скъсите времето за реакция при шофиране. Добре обучената и поддържана скорост на мислене може да ви помогне да останете с изострен ум дори с напредването на възрастта.

Скоростта на обработване на информация знак ли е за интелигентност?

Въпреки че по-бързата скорост на мислене може да помогне за по-бързото решаване на проблеми или изпълнението на задачи, тя не е признак за интелигентност и не е показател, че сте повече или по-малко интелигентни от другите. Означава обаче, че ви е по-трудно или по-лесно да изпълнявате задачи като четене, математика, водене на бележки или слушане. Могат да бъдат засегнати и други когнитивни умения и изпълнителни функции като планиране, вземане на решения, разпознаване на лица, зрителното възприятие или разпознаване на модели.
Въпреки че по-бързата скорост на мислене не означава по-голяма или по-малка интелигентност, по-бързата скорост на мислене подобрява други когнитивни умения като паметта и вниманието. Тъй като паметта и вниманието играят важна роля в ученето, по-бързата мисловна скорост може да доведе до по-голяма интелигентност. Но за да постигнете това, все пак ще трябва да научите и да подложите мозъка си на много и различни преживявания, които животът може да предложи. Например, ако имате фотографската памет, не означава, че сте умни, ако винаги стоите вкъщи и никога не я използвате.

Влияе ли скоростта на обработка върху работната памет?

Паметта играе важна роля в ученето и по-бързата скорост на мислене може да подобри това когнитивно умение.

Но как работи?

Работната памет може временно да съхранява ограничено количество информация. Това означава, че ако обработвате информацията по-бавно, ограниченият капацитет за съхранение на вашата работна памет бързо ще се запълни. Водейки до цялата друга информация, която бихте могли да получите, да бъде забравена от работната памет
Така че, ако скоростта ви на мислене е бърза, няма да е необходимо да съхранявате толкова информация в работната си памет. В резултат на това, повече информация може да бъде предадена през краткосрочната памет.

Бързо мислене срещу ефективното и точно мислене

Въпреки, че понякога може да се чувствате като че ли имате проблеми с изпълнението на задачи, защото не мислите достатъчно бързо, повечето хора всъщност им липсва ефективно и точно мислене. Това се случва, когато принуждавате мозъка си да мисли по-бързо от границите му, което го кара да губи точност. Вашият мозък вероятно вече се представя възможно най-бързо, като същевременно остава ефективен и точен. И все пак много хора биха могли да ускорят леко скоростта на мислене.
Така, че за повечето хора целта им е не само да подобрят скоростта си на мислене, но и да запазят ефективността и точността. Тоест, докато вашето мислене може да ви се струва бавно, всъщност може да бъде вашата ефективност или точност, които пречат на мозъка ви да мисли по-бързо. Бързото мислене не е много полезно, ако не мислите ясно, точно или логично. Просто ще ви накара да направите по-бързи заключения.

Каква е причината за по-бавното мислене?

Когато научавате или изпитвате нещо ново, се създават нови връзки в мозъка ви. Колкото повече връзки е направил мозъкът Ви, толкова по-бързо мозъкът ви е в състояние да обработва мисли. Това развитие на нови връзки се нарича невропластичност.
Скоростта на мислене може да не е толкова бърза, колкото бихте искали, или може имате усещане, че скоростта Ви на мислене намалява. Това може да бъде причинено от спада в количеството на тези връзки. Колкото по-малко връзки имате, толкова по-малък е вашият капацитет за съхранение и обработка на информация.
Има много причини, които могат да доведат до загуба на тези връзки и по този начин до загуба на скоростта на мислене. Някои от тези причини могат да бъдат:

  • мозъчна травма или психично заболяване (деменция, болест на Алцхаймер и др.);
  • прекомерна употреба на алкохол;
  • диабет, тютюнопушене, високо кръвно налягане и др.;
  • депресия;
  • прекомерна употреба на лекарства;
  • ниски нива на важни хранителни вещества и витамини;
  • умора;
  • искате твърде много от мозъка си в продължение на дълго време (учене с часове);
  • стареене.

Как мога да подобря скоростта на обработка на мозъка си?

Както вече споменахме, скоростта на обработка на мозъка Ви има общо с това, че мозъкът ви осъществява вътрешни връзки. Следователно за да подобрите скоростта на обработка на мозъка си, трябва да увеличите броя на връзките в мозъка. Това позволява на сигналите в мозъка ви да се движат по-бързо. Благодарение на невропластичността е възможно мозъкът ви да създава нови връзки, дори в по-напреднала възраст. Вероятно в момента правите нови връзки, защото получавате нова информация!
Изследванията показват, че колкото повече невронни вериги използваме, толкова по-силни ще станат те. Това важи и за развитието на когнитивните умения, които повишават скоростта на мислене.
И така, как да подобрите скоростта на мислене? Ето няколко примера за това как не само да подобрите скоростта на мислене, но и ефективността и точността на мислене:

  • не се опитвайте да вземате важни решения бързо;
  • започнете с опитите да изпълнявате задачи, в които вече сте добри;
  • ако времето ви се изразходва по-малко оптимално при многозадачност, изпълнявайте по една задача;
  • осигурете си достатъчно сън и почивка;
  • продължавайте да научавате нови неща;
  • упражнявайте се физически;
  • взаимодействайте с други хора;
  • здравословно хранене;
  • избягвайте стреса;
  • за предпочитане не пийте алкохол;
  • обучавайте мозъка си.

Заключение

Скоростта на мислене е времето, прекарано между получаване на стимул и реагиране на него. Процесът на скорост на мислене следва етапите: получаване на стимули, обработка на стимули с възприятие, превеждане на това до възможни решения, изпращане на сигнал и изпълнение на този сигнал и в крайна сметка получаване на обратна връзка. Бързата скорост на обработка може да подобри други когнитивни умения. Въпреки, че скоростта на бързо мислене не е същото като това да бъдеш интелигентен, той помага да увеличиш интелигентността си, когато продължаваш да учиш и изпитваш нови неща. И все пак, по-бързата скорост на мислене не е толкова полезна без ефективно и точно мислене. Различните избори за начин на живот могат да повлияят положително или отрицателно на скоростта ви на обработка, но има и предпоставки, които не можете да контролирате. За щастие, предизвикването на мозъка може да доведе създаването на нови връзки, а това води до по-бърза скорост на обработка.

 

Вижте още:

Как да говорите с детето си за бавното разбиране на информация

Какво имаме предвид, когато казваме „Всеки може да се занимава с математика“

Таблица за умножение

 

 


Споделете с приятели, ако тази статия Ви е харесала!