Винаги съм нащрек за бързи и лесни начини за практикуване на математика. Разбира се, ние искаме да насърчим и развием дълбоко, концептуално разбиране на математиката у децата. И разбира се, ние трябва да намерим начини да развием усет за числата, особено в ранните години. Но също трябва да помогнем на децата да се научат свободно да изчисляват, защото това ще им даде увереност и ще ги предпази от разочарование в горните класове. Така че днес споделям математическа игра с карти, която обхваща умножение за деца, но може да се адаптира, за да се практикуват всякакви математически умения.
Лесна игра за практикуване на умножение за деца:
Днешната игра се нарича Спирала и е перфектна за втори – четвърти клас. (Въпреки че може да се адаптира за по-малки деца, ако се използва за събиране и изваждане).
Материали, необходими за спирала:
- Tесте карти
- Игрални фигури за всеки играч (пионки, кубчета, части от настолни игри, мъниста и др.)
- 1 или 2 зарчета (или 12-странно зарче)
Как се играе спирала:
Започнете с пълно тесте карти, както и с 1-2 зара и игрови фигури за всеки играч. Асо= 10, Вале= 11, Дама= 12 и Поп= 13.
За по-малките деца може да искате да имате индексна карта с тези стойности, записани за справка, така че да не им се налага да помнят.
За да започнете, изградете спирала от цялото тесте карти. Това ще служи като игрална дъска. (Виж снимката).Можете да използвате една и съща дъска за няколко игри или да създавате нова дъска всеки път.
Всеки играч поставя фигурката си в началото (центъра на спиралата).
За да започне, първият играч хвърля зарчето и премества фигурата си толкова броя карти на дъската, колкото е показало зарчето. След това трябва да умножи числото от зарчето със стойността на картата, на която се е приземил. Ако го реши правилно, остава там, в противен случай се връща в предишната си позиция.
След това играчите се редуват и се движат около дъската.
Ако играч попадне на карта с друг играч на него, той „удря” този играч и го връща да започне от начало.
Ако играч се приземи на „двойно“, което означава числото на зарът и стойността на картата да са едни и същи, този играч отново е на ход.
Първият играч, който се приземи точно на последната карта и правилно реши умножението, печели!
Варианти на играта:
Тъй като това създава уникална игрална дъска, която е различна всеки път, има безброй възможности. Можете да промените правилата, за да практикувате всякакви математически пресмятания, в зависимост от възрастта и способностите на децата ви.
За по-малките деца можете да промените действието на събиране или изваждане (или дори просто да практикувате разпознаване на числата, като премахнете асо, дама, вале, поп).
Или, ако искате да се фокусирате върху умножаване по 10, променете стойността на асо, дама, вале, поп на 10.
За да практикувате по – сложни изчисления, направете черните карти положителни стойности, червените карти -отрицателни стойности, след това събирайте, изваждайте или умножавайте.
Както и да играете, надявам се, че вашите деца ще се насладят на предизвикателството и ще прекарват повече време в практикуването на математика!