Блог

Разновидност на заровете на Дамулт

Днес ще ви представя една разновидност на заровете на Дамулт. Но първо правилата на оригиналната игра.

Как се играе (основната версия):

Хвърлете 3 зарчета. Изберете 2, за да направите двуцифрено число, и го разделете на числото от другото зарче. Резултатът ви се закръгля надолу до най-близкото цяло число. Получавате бонус +10 точки, ако резултата ви е цяло число (т.е., ако няма остатък, когато изпълнявате делението).

Ето пример:

Хвърляте 2, 5, 6.

Имате следните опции за ходове:

25 ÷ 6: 4 точки

26 ÷ 5: 5 точки

52 ÷ 6: 8 точки

56 ÷ 2 = 28. Плюс бонусът от 10 точки, става 38 точки!

62 ÷ 5: 12 точки.

65 ÷ 2: 32 точки.

Харесвам този бонус от 10 точки, защото не позволява винаги да се вземат 2-те най-големи числа и да се раздели на най-малкото.

Препоръчвам да играете до 150-200 точки.

Ето една конкурентна версия на Зарчето на Дамулт, която дава възможност на всеки да участва, без значение чий ход е.

Как да играете Зарчето на Дамулт – за всички

Редувайте се, кой ще хвърля зарчетата. След като зарчетата са хвърлени всеки записва уравнението си, като деление на двуцифрено с едноцифрено число. Човекът, който хвърля зарчетата трябва да отбележи точките на играчите според оригиналната игра, като закръгли до най-близкото цяло число и даде 10 бонус точки, ако няма остатък.

След като човекът, който хвърля е записал резултата си всички останали играчи разкриват уравнението, което са записали. Ако някой от играчите е единственият, който е написал определено уравнение, той ще спечели точките си. Ако двама или повече играчи запишат едно и също уравнение (включително този, който хвърля заровете), те не отбелязват точки. Уравнението на този, който е хвърлял заровете отменя резултата на другите играчи със същото уравнение.

Примерно разиграване

В игра с шестима играчи е ред на играч 1. Играч 1 хвърля 2, 5, 6. Всеки записва уравнение, използвайки тези числа.

Играчът, който хвърля разкрива уравнението си: 56 ÷ 2 = 28. Това е цяло число, така че печели и бонус от 10 точки, така той получава 38 точки.

След това останалите играчи разкриват своите уравнения.

Играч 2: 65 ÷ 2 = 32.5 (0 точки)

Играч 3: 65 ÷ 2 = 32.5 (0 точки)

Играч 4: 56 ÷ 2 = 28 (0 точки)

Играч 5: 26 ÷ 5 = 5.2 (5 точки)

Играч 6: 25 ÷ 6 = 4.5 (0 точки)

Играчите 2 и 3 са написали едно и също уравнение, така че не отбелязват точки. Играч 4 е написал същото уравнение като този, който хвърля, така че не отбелязва точки. Играч 6 е написал неправилно уравнение, така че не отбелязва точки. Но играч 5 е единственият играч, който е написал това уравнение, и то правилно. Така играчът 5 отбелязва 5 точки.

Тази версия ще осигури занимание на всеки, който играе, без значение, кой е на ход. И разбира се, можете да играете с 3 или 4 зарчета (образувайки 3-цифрено число, което да разделите на едноцифрено число).

Хареса ли ви играта и бихте ли я пробвали със своите деца?

Вижте още:

Семейство изрази

Плати ми разликата: Игра за изваждане с пари

Игра за намиране на периметър (обиколка)

 

 


Споделете с приятели, ако тази статия Ви е харесала!