Научиха ли вашите ученици таблицата за умножение?
Предизвикайте ги в игра на „Събери произведенията“ и ги оставете да покажат уменията си. Тази игра за двама играчи съчетава множители и резултати със стратегическо планиране. Играта работи еднакво добре с целия клас или един срещу един. Няма ограничение във времето, така че ключът към победата е вземането на добри математически решения.
„Събери произведенията“ се играе на квадратна дъска. Всеки малък квадрат съдържа число, което е резултат от два множителя. Един множител е предварително определен от противника. Вторият множител зависи от играча. Резултатът от двата множителя след това се покрива с пионка. Целта е да покриете три или четири резултата на ред, преди опонентът ви да го направи.
„Събери произведенията“ има опции, които могат да се пригодят към ученици с различни възможности. Има два размера на дъската, 6×6 решетка, която включва множители от 1 до 9, и 5×5 мрежа, която включва множители от 1 до 7. Друга опция променя важно правило на играта. В разширената версия играчът може да вземе резултата на противника. Това може да доведе до по-голямо планиране и стратегия. В стандартната игра резултатите могат да бъдат откраднати само веднъж. Можете допълнително да разграничите инструкциите си, като давате на учениците таблица за умножение, която да използват.
Тази игра се играе най-добре, когато концепцията за умножение е добре разбрана и учениците ви се чувстват уверени да изчисляват наум. До средата на 3-ти клас учениците ще могат да използват по-малката дъска за игри. По-напредналите ученици ще се радват да работят с по-големи резултати, както и правилото за блокиране и открадване. “Събери произведенията” ще помогне на вашите ученици да научат по-добре умножението, както и да изграждат независимост. Можете да използвате стратегическите компоненти на играта, за да задавате въпроси, които ще доведат до някои обмислени дискусии.
- Има ли предимство да започна първи? Защо да или защо не?
- Как решихте кой резултат да покриете първо? Опитахте ли да блокирате ходовете на опонента си? Това ефективно ли беше?
- Как реагирахте, когато опонентът ви блокира ходовете ви?
- Кое правило сте предпочели, вземайки или не вземайки резултата на опонента си? Защо?
“Събери произведенията” тренира много умения от втори до пети клас. Някои от основните са умножение и деление до 100 и генериране и анализ на модели.
А вие, как ще използвате “Събери произведенията” в класната си стая?
Вижте още: