Тази тема може да Ви се стори елементарна, но практиката ни показва точно обратното. За съжаление, много масово децата бъркат двете понятия. Те имат проблеми в работата с линейни и двумерни величини. Не разбирайки разликата, децата се затрудняват с решаването на дадена задача, дори тръгват да решават коренно различна задача.
Откъде идва проблемът с бъркането на периметър и лице?
А Вие как мислите? Нашата практика показва, че проблемът идва само от едно място – от възрастните! Всъщност, в повечето случаи е така, но ни е трудно да си го признаем! Децата мислят по различен начин, наша е отговорността да се съобразим с това!
Причина №1: В разговорния език, понятията се заменят безразборно, което води до объркване в децата. Чували ли сте изразите:
„Целият периметър е покрит с видео камери“ – а всъщност се има предвид цялата площ.
„Периметърът на действие на оръдието е 30 км“ – тук дори не се има предвид площ, а радиус.
Има още много примери, но ситуацията е ясна – възрастните игнорираме правилата и допускаме грешки в ежедневието си. Тези грешки объркват децата и те имат затруднения да различат периметър от лице. За нас това е допустимо, но те откриват света посредством наблюдение на възрастните и грешките ни се мултиплицират.
Причина №2: Всеки възрастен, който учи собственото си дете, трябва първо да „си припомни материала“. Преди да учите детето си на нещо, постарайте се да сте сигурни в него. Ще се изненадате как сте забравили фундаментални неща в математиката!
До тук ясно, но как да помогнем на децата?
Нашият съвет е да заложите на аналогиите и най-вече визуалното възприятие. Намерете периметри и лица на предметите около Вас и ги обяснете на децата си…
- Дворът е лице, а оградата му е периметър
- Стадионът е лице, а бялата линия (тъч-линията) е периметър
- Езерото е лице, а плажната ивица е периметър
Огледайте се, има много примери. По-долу споделяме с Вас и една илюстрация, която можете да покажете на детето си. Всичко е ясно още на пръв поглед и лесно се помни.
Много важно! Уверете се, че детето Ви не се притеснява и, че никой не му е внушил, че е „слаб по математика“, „силен в краката, слаб в главата“ или нещо подобно. Включително вие! Това е по-опасно от всички други трудности в математиката, с които то ще се срещне.
А за да се чувства уверено детето, позволете му да се забавлява с математиката и да я свързва с приятни емоции. Ето няколко предложения от Нико, с които ще го постигнете с лекота и усмивка!