Блог

Защо е важно децата да имат силно развит усет за числата

През 2013 г излиза изследване, което учените наричат „Шесто чувство за числата“.

Статията обобщава изводите на учените за един участък от мозъка, отговорен за способността ни да оценяваме количествата.

„Колкото по-развит усет за числата имаш, толкова по-добре ще се справяш с всички тестове по математика“ – Бен Харви

Количества моливи на пода, количества плочки на тавана, количества цветя във ваза. Без да броите, колко близо можете да достигнете до оценяването на точния брой обекти, които виждате?

Водещ на проучването е Бен Харви, който казва, че колкото по-развит усет за числата има един човек, толкова по-добре се справя с математическите тестове.

Като учител по математика, знам колко е трудно да се преподава усет за числата. Това е едно от онези ежедневни дейности, които се преподават, вплетени в по-конкретните цели. Знам също колко са трудни тестовете за децата!

Изследването показва, че усета за числата се превръща в наше сетиво като слушането, мириса или вкуса.

И така – възможно ли е да се научим на усет за числата?

От гледна точка на изграждане на математическо мислене, разбира се, че е така. Можем винаги да се справяме по-добре с математиката, ако работим усърдно.

Изграждането на усет за числата трябва да започне от най-ранна детска възраст.

Ето един пример как може да изградите усет за числата у детето.

Изучаване на четни и нечетни числа.

Детето: 4 плюс 7 е 12

Вие: Ако съберем четно с нечетно число винаги се получва нечетно число.

Тук може да вмъкнете, че винаги може да ползваме калкулатор. Но, калкулаторът е инструмент, а нашите мозъци винаги са по-умни.

Когато учениците се борят с таблицата за умножение и не си спомнят произведенията, за тях е наистина  демотивиращо и те се чувстват зле. Децата, които не са запомнили таблицата наизуст, смятат, че не могат да умножават. А това е тотално погрешно.

Числата са градивни елементи. (2).(2).(3) = 12 като Н+Н+О = вода. Можем да разбием числата на техните прости единици, точно както съединенията могат да бъдат разбити на техните елементи. Много важно умение, което се усвоява още в първи клас (събиране и изваждане), втори клас (умножение и деление) и се използва в 5 клас при обикновените дроби. Учениците, които нямат изграден усет за числата в най-ранна възраст, изпитват големи затруднения при изучаването на обикновени дроби.

Често учениците в по-горен курс решават дълги алгебрични задачи и се спъват на последната стъпка: х-7=-3

10?
-10?
4?
-4?
11?

Вижте едно видео, което ще ви покаже защо развиването на усет за числата е много важно (видеото е на английски език)

18 x 5 from YouCubed on Vimeo.

 


Споделете с приятели, ако тази статия Ви е харесала!