Блог

Как да избягаме от негативните мисли?

Tрябва да научим децата как да контролират  собственото си мислене. Това е стратегия, използвана при учене – как да се чете и осмисля историята на по-дълбоко ниво и обикновено се нарича метапознание.

Много от нас имат негативни мисли, които изобщо не са логични. Какво правят тези изкривени мисли и как можем да избягаме от тях? Има различни видове изкривено мислене, които се появяват, когато почувстваме паника, прекалено очарование или дълбоко притеснение от нещо. Човешките мозъци са като свързани жици, които намират модели и доказателства, които да подкрепят това, в което ИСКАМЕ да вярваме. Без значение колко логична или изкривена е мисълта, ние се опитваме да видим това, което ИСКАМЕ да видим. Проблемът е, че ние познаваме само един начин на мислене, защото знаем само какво е да бъдем себе си.

Има 15 начина, по които мозъкът ни може да изкриви мисленето ни и ако успеем да идентифицираме тези модели, можем да започнем да трансформираме мисленето си към по-позитивно.

Филтриране: Когато отрицателните мисли се увеличат, положителните намаляват. Хората, които филтрират мислите си, филтрират положителното и могат да видят само негативната страна на ситуациите. Те виждат света през „негативни лещи“, така че от своя страна виждат само отрицателната му страна. Вярно е, че получавате това, което търсите. Ако търсите негативното, за да подсилите негативните си мисли, ще го намерите.

Поляризация: Този начин на мислене дава на човека само две възможности: (добро/лошо, правилно/грешно, перфекционизъм/провал). Хората са склонни да започнат да вярват, че ако са се провалили в нещо в миналото, винаги ще се провалят в него. Понякога тези хора виждат всичко в крайности и не могат да стигнат до средна позиция или компромис.

Свръхгенерализиране:  Това е, когато хората са склонни да стигат до заключение, че нещата ВИНАГИ или НИКОГА не се основават на преживяване с нещо. Използвайки примера по-горе, това е, когато не само мислите, че ще се провалите със задачата, но и смятате, че ВИНАГИ ще се проваляте като част от вашата самоличност, след като веднъж сте се провалили в нещо, и НИКОГА няма да можете да го направите. Това подхранва порочния кръг на мислене, че не можете и затова дори не се опитвате.

Четене на мислите: Приемаме, че знаем защо хората правят това, което правят. Това е нещо, с което наистина трябва да се борим, тъй като чувстваме, че знаем какво мислят другите хора, защото това бихме направили ние. Но познайте какво? Това не е гадаене или четене на мисли! Не знаем как мислят хората, защото никога не сме били някой друг.

Има още 11 начина, по които изкривяваме мисленето си в наръчника Feeling Good Handbook (1989) от Дейвид Бърнс.

Този забележителен автор има лекция в популярния TEDTalk за положителните чувства и неговите изследвания върху депресията, които са повлияли на изследванията около радостта и самочувствието. Можете да го намерите тук.

В наръчника има работен лист, който е отличен начин да разберете собствените си когнитивни изкривявания или негативни мисловни модели. Първата част е осъзнаването им, когато се случат! Опитайте се да записвате тези неща всеки път:

  • Дата/Час, когато ви е минала негативната мисъл
  • Ситуацията и хората около вас
  • Какво сте си помислили
  • Емоцията, която сте почувствали след тази мисъл
  • Вашият отговор за мисълта
  • По-добра мисъл

Като опровергавате негативните мисли всеки път, когато ги забележите, с течение на времето те ще започнат да намаляват. Оспорването на собственото ви мислене ви осигурява способността да кажете: „Аз решавам какво да мисля и как да се чувствам! ” Извършването на тези малки промени в начина, по който мислите, с времето ще направи голяма промяна в цялостното ви щастие! 🙂

Вижте още:

Грешките по математика карат мозъка да расте

3 вида математически грешки и как да ги предотвратим

Делители

 


Споделете с приятели, ако тази статия Ви е харесала!