Блог

Как родителите да помагат по математика

В тази статия ще ви покажем как да бъдете полезни и да помагате на децата си по математика. Статията съдържа игри и съвети за всеки клас поотделно.

математика

Помощта по математика е по-трудна, отколкото изглежда. Особено когато се отнася за вашето дете. Независимо колко упорито обяснявате, нещата понякога стават дори по-зле.

Ето една малка тайна: спрете да обяснявате по математика.

математика помощ

Случвало ли ви се е да обяснявате и въпреки това детето ви не може да реши задача, но се чувства притиснато да го направи. Това е така, не защото не може да запомни правила и формули, а защото не вижда смисъл в тях.

Представете си, че сте в чужда страна и се опитвате да запомните думи, с които да поискате да отидете до тоалетната. Вие не знаете какво означават, не знаете дори кога една дума свършва и започва друга.

Ще отидете до тоалетната, но това не означава че знаете езика. Дори и да произнесете въпроса си правилно, няма да се почуствате уверени, защото няма да може да отговорите на въпрос, ако ви се наложи, няма да завържете разговор.

Същото се отнася за математиката.

За да мисли за математика, да се интересува, вашето дете трябва да я разбира. И това не става само с обяснение как да реши конкретната задача.

Детето може да се противопостави, ако неговият учител обяснява нещата по различен начин.

Вместо да се опитвате да обяснявате на детето си и да създавате напрежение помежду си, ще ви предложим 7 стъпки, които ще му помогнат да разбира математиката.

Помощ по математика за родители в  7 стъпки

Когато помагате на собственото си дете по математика, има няколко неща, които може да направят процеса по-лек, по-полезен и по-забавен.

1. Трябва да знаете какво да очаквате. По-лесно е когато сте подготвени и знаете какво да очаквате. Намерете възрастта на детето си в тази статия и прочетете какво е характерно за тази възраст.
2. Задавайте отворени въпроси. Какво мислиш, че трябва да се направи първо? Кое/ коя част няма смисъл? Какво забелязваш? Как тази задача прилича на тази/ на предишната?
3. Търсете в интернет. Не се притеснявайте да търсите в интернет. Потърсете в YouTube нестандартни начини за решаване на задачата. Ще намерите демо уроци, които ще обяснят как се решава задачата. Може да научите начини, за които не сте и подозирали.
4. Сменете начина си на изразяване. Вместо „плюс“ кажете „и“ (3 и 2). Вместо „минус“, кажете без (7 без 2). Вместо „по“ кажете групи от (2 групи по 4). Вместо „делено на“, кажете – „разпределено в групи по“ (12 разпределено в 4 групи).
5. Визуализирайте. Карайте детето да рисува математиката или да използва подръчни материали (бобени зърна, лего и др.), за да покаже задачата. Ще бъде лесно, когато промените начина си на изразяване.  Това ще придаде смисъл на математиката.
4). Играйте игри. Правилната игра ще помогне на детето ви да разбере математиката и да придобие практически умения. Когато играете заедно е забавно и детето вижда хубавата страна на математиката.
7. Повтаряйте, повтаряйте, повтаряйте. Ако детето ви се учи да брои, помолете го да преброи стотинките, ябълките, точките на листа, пръстите на ръцете и краката си, моливите – една и съща задача да се използва многократно под различни варианти.

помощ по математика

Насоки, игри и други полезни дейности в зависимост от възрастта на детето.

Превъртете надолу, докато намерите вашия клас.

Математика в предучилищна група

Най-важно в предучилищна група е детето да се научи как работят числата. Повечето деца на тази възраст се научват да броят до 10. Може спокойно да учите детето да брои до 100. Може да брои обекти над 20, да сравнява количества (повече, по-малко) и да събира и изважда с предмети или картинки.

Трудности за децата в предучилищна група: Детето може да забрави имената на числата или да прескочи някое число или няколко числа, когато брои. Може да срещне затруднения при определяне на повече и по-малко или да не може да събира или да изважда малки числа.

Как да помогнете: Направете ВСИЧКО НАГЛЕДНО, когато помагате на дете от предучилищна група. Броене, сравняване, събиране и изваждане правете с предмети или рисувайте, за да може детето да „види“ математиката. Играйте игри с броене колкото е възможно по-често.
Направете „торбички за броене“ като поставите в тях малки предмети. Може да използвате самозалепващи се пликове. В тях може да поставите стотинки, топчета, бобени зърна или малки играчки.

торбички за броене
Ето няколко прости игри:
==>Познай колко предмета има във всяка торбичка. Изброй ги.
==>Вземи две торбички и познай коя има повече или по-малко.
==>Познай колко (стотинки) можеш да държиш в ръката си. Преброй ги.
==>Хвърлете зар и вземете толкова предмета от торбичката колкото показва зара.Може да се редувате. Който пръв изпразни торбичката си, печели.
==>Събирайте като използвате“и“. Кажете “ 2 и 3″, вместо 2 плюс 3.

Математика в 1 клас

Най-важното нещо, което децата трябва да научат в първи клас е да имат усет за числата и позиционната стойност на цифрите.

Позиционна стойност на цифрите е какво означава написаната цифра в числото. Цифрата променя своята стойност, в зависимост от това на коя позиция се намира: 53 и 35 имат еднакви цифри, но 5 в 53 има стойност 50, а в 35 има стойност 5.

Предизвикателства за първолаците: детето може да срещне затруднения при числа от сорта 36 или 63. Да помисли, че 19 е по-голямо от 23, защото има 9, да се затрудни при четни и нечетни числа или да пропуска числа при броене до 100.

Как да помогнете: Ето няколко полезни дейности и игри, които може да направите с монети.

==> Използвайте монети от 2, 5 и 10 стотинки. Бройте с прескачане (например през 2 – 2, 4, 6, 8, 10 и т.н.), за да ги преброите.
==> Използвайте монетите, за да учи четни и нечетни числа. Избройте няколко и ги групирайте по двойки. Ако всяко една монета си има „другарче“ друга монета, то числото е четно. Ако ли не – числото е нечетно.
==>Хвърлете два зара, за да направите двуцифрено число (например 26). Направете числото с монети под формата на десетици и единици. Попитайте „Колко монети по 10 стотинки имаме в 26?“. „Колко монети по 1 стотинка имаме в 26?“
==>Играйте със зар като се редувате да хвърляте и да правите числата с монети. Първият, който направи 1 лв. печели.

позиционнна стойност

Математика във 2 клас – събиране и изваждане

Едно от най-важните неща, които детето трябва да научи във втори клас е прегрупирането (едно наум при събиране или изваждане с точка).
Второкласниците работят с позиционна стойност на числата до 100. Може да отидете и по далеч – до 1000. Трябва да могат да казват коя цифра в числото 39 е цифра на десетиците. Или в числото 359 – коя е цифрата на десетиците. Или каква стойност има цифрата 3 (300) и да сравнява числа до 100, а защо не и до 1000. Трябва да може да брои през 3,4 и други числа. Това е от особена важност, за да е подготвено за изучаване на таблицата за умножение.

Предизвикателства при събиране и изваждане: Изпитват трудности при събиране на числа от вида 15+19 или изваждане на  числа от вида на 32-8 (прегрупиране), имат проблеми при сравняване на по-големи числа, не разбират десетици и стотици (позиционна стойност на цифрите).

Как да помогнете: Изтеглете шаблон за позиционна стойност на цифрите. Ще ви трябват още много монети от 1 ст., десет монети от 10 ст. и няколко монети от 1 лв. Монетите от 1 ст. са единици, от 10 ст. – десетици, от 1 лв. – стотици.Правилото е, че не може да имате повече от 9 монети по 1 ст. в колонката на единиците. Когато имате 10 монети от 1 ст. трябва да ги размените за монета от 10 ст. и да я поставите в колонката на десетиците. Същото важи и за колонката на десетиците – не може да имате повече от 9 монети по 10 ст. Получите ли десет монети трябва да ги размените за 1 лв. и да поставите еднолевовата монета в колонката на стотиците.

Разпечатайте шаблон за всеки участник.
==> Хвърлете зар. Сложете толкова монети по 1 ст. в колоната на единиците, колкото показва зара. Първият, който превърне стотинките в 1 лв. печели.
==> Хвърлете два зара. Единия зар показва десетиците (монетитепо 10 ст.), другият единиците (монетите по 1 ст.). Първият, който направи 2 лв. печели.
==> Хвърлете 3 зара. Направете число и го изобразете с монети на шаблона. Например: ако хвърлите 2, 4 и 5 може да направите 542. Това е и вашия резултат. Старайте се да правите най-голямото възможно число.
Събирайте 19+12 като правите двете числа върху шаблона: Една монета от 10 ст. и 9 монети от 1 ст. за 19 и една монета от 10 ст. и 2 монети от 1 ст. за 12. Прегрупирайте, за да намерите отговора.
Извадете 32-8 с помощта на шаблона. Поставете три монети от 10 ст. и 2 монети от 1 ст. Сега махнете осем монети по 1 ст. Как може да го направите? Какво забелязвате?

прегрупиране

Математика във 2 клас – умножение

Умножението е втората важна част в уроците по математика за 2 клас. Детето ви ще се научи да „вижда“ умножението под различни форми: броене с прескачане на числова линия, масиви (редове и колони), равни групи с предмети.

умножение
Много е стресиращо да карате детето си да учи наизуст таблицата за умножение, за да я казва бързо. Не го правете. Много по-важно е да разбере умножението и делението отколкото да казва бързо отговорите. С времето то ще започне да става по-бързо, но на този етап е много по-важно да вижда смисъла в умножението и делението.

Предизвикателства при умножението и делението: детето може да се притесни от умножение и деление, защото не знае какво означава, може да има проблеми при броене с прескачане или да не знае как да намери отговора.

Как може да помогнете: Опитайте тези игри и стратегии, за да обясните умножението и делението и детето да види смисъла в тези действия:

==> Учете детето да чете задачата 3х4 като „три групи по четири“ вместо „три по четири“. Прочетете 12:2 като „12 разделено на 2 групи“ вместо „12 делено на две“.

==> Нарисувайте картинка на задачата за умножение. За 3х4 нарисувайте три групи с 4 предмета.

деление
==> Не учете таблицата за умножение наред. Започнете с х1, х2, х5, х10.

Игра: Трябват ви 6 ластички за коса, 36 бобени зърна и два зара. Хвърлете заровете. Единия зар показва колко ластички трябва да вземете (това са групите). Другият зар показва колко бобени зърна трябва да сложите във всяка група (това са предметите в групата). Избройте бобените зърна – техният общ брой е вашия резултат.

умножение

Математика в 3 клас

В 3 клас детето ще умножава едноцифрено число с двуцифрени и трицифрени числа, ще дели с опашка. Може дори да се запознае с обикновените дроби, за да му е по-лесно в пети клас.

В трети клас може да се появят по-сериозни проблеми, ако ученикът има пропуски от по-долните класове. Особено, ако са учили наизуст без да разбират концепциите.

Дори и в трети клас математиката трябва да се визуализира и дори да се използват пръстите на ръцете, ако е необходимо. Детето трябва да вижда математиката във всичките й аспекти и да я намира за интересна.

Предизвикателства за третокласниците: Грешки при умножението или при делението с опашка поради невъзможността да разпознава големи числа, да подрежда правилно, пропуски в събирането и изваждането, забравяне на стъпките при деление с опашка.

Как може да помогнете: Практикувайте основните умения и аритметични действия чрез игри, визуализирайте новите концепции.

Правете делението с опашка върху лист с квадратчета, за да се научи да подрежда правилно числата.

Игра: Трябват ви обикновени карти за игра. Махнете десятките и картите с картинка.
– Хвърлете зар.
– Вземете толкова карти, колкото показва зара и направете с тях число.
– Използвайте зара за разделител, ако е нужно. Пример: 3575 – 3 575 (вместо разстоянието между цифрите може да отбележите със зара).
– Прочетете числото.
– Ако партньора ви прочете числото както и вие, запишете точка и за него.
– За по-големи числа хвърляйте по два зара.

математика за 3 клас

Изчезващия зар (игра за събиране). Трябват ви 6 зара.
– Хвърлете всичките 6 зара. Махнете заровете с 1.
– Съберете останалите зарове.
– Хвърлете отново заровете (без тези, които сте отстранили). Махнете отново заровете с 1.
– Съберете с предния резултат.
– Продължавайте да хвърляте и да махате заровете с 1 докато махнете всички зарове.
– Запишете вашия финален резултат.

Война с умножение: Махнете картите с картинки. Разделете останалите карти от тестето между двама играчи.
– Всеки от играчите обръща по две карти.
– Умножава обърнатите карти.
– Който има по-голямо произведение прибира всички карти.
– Ако се падне едно и също произведение играчите обръщат още веднъж по две карти. Който има по-голямо произведение прибира всички карти.

Математика в 4 клас

В 4 клас детето ще умножава двуцифрено число с двуцифрени и трицифрени числа, ще дели с опашка на двуцифрено число. Може дори да се запознае с обикновените дроби, за да му е по-лесно в пети клас.

В четвърти клас може да се появят по-сериозни проблеми, ако ученикът има пропуски от по-долните класове. Особено, ако са учили наизуст без да разбират концепциите.

Дори и в четвърти клас математиката трябва да се визуализира и дори да се използват пръстите на ръцете, ако е необходимо. Детето трябва да вижда математиката във всичките й аспекти и да я намира за интересна.

Предизвикателства за четвъртокласниците: Грешки при умножението или при делението с опашка поради невъзможността да разпознава големи числа, да подрежда правилно, пропуски в събирането и изваждането, забравяне на стъпките при деление с опашка.

Как може да помогнете: Практикувайте основните умения и аритметични действия чрез игри, визуализирайте новите концепции.

Правете делението с опашка върху лист с квадратчета, за да се научи да подрежда правилно числата.

Може да използвате всички игри, които са описани за 3 клас, но да работите с двуцифрени числа.

Математика в 5 клас

Обикновените и десетичните дроби са най-голямото предизвикателство в пети клас. Всичко, което детето е учило до момента – събиране, изваждане, умножение, деление ще бъде приложено в пети клас. Това е времето, в което родителите започват да си казват „Не мога да помагам повече“. Преди да развеете бялата кърпа Ви съветваме да опитате.

Често най-голямата помощ, която може да окажете на детето си не е да му дадете решението, а да опитате заедно да стигнете до него. Кажете му: „Не знам как става, но нека заедно да опитаме да намерим решение“.

Предизвикателства за петокласници: Не разбират концепцията за дроби и се опитват да научат наизуст стъпките, имат пропуски от предишни години и не могат да правят изчисления.

Как да помогнете: Използвайте всеки възможен момент, за да обясните обикновените дроби – когато разрязвате хляб, торта, пица, наливате течност в чаша. Показвайте нагледно и сравнявайте.
Моделирайте десетичните дроби с пари, за да онагледите (1 лв. = 100 ст., 1,40 лв. = 1 лв. и 40 ст).
Винаги рисувайте, когато решавате задачи с дроби, дори и детето ви да знае как да реши задачата.

Математика в 6 клас

Едно от предизвикателствата в шести клас са отрицателните числа и уравненията. Не разбират как едно число може да бъде отрицателно.

Как може да помогнете: Запомнете, че всичко трябва да е нагледно и интересно. Играйте достатъчно игри, за да поддържате вниманието.
==>Кажете на детето да мисли за „х“ в уравнението като за въпросителен знак.
==>Кажете му, че „=“ означава „толкова, колкото“. Решавайте задачи от типа 3 + 4 = х + 2, за да онагледите.
Начертайте или разпечатайте числова линия от -20 до 20, за да помогнете на детето да разбере отрицателните и положителните числа.

отрицателни числа

Война с отрицателни числа: Махнете картите с картинки. Разделете останалите карти от тестето между двама играчи. Червените карти са отрицателни числа, черните са положителни.
– Всеки от играчите обръща карта.
– Който има по-голямата карта прибира картите.
– Ако се падне едно и също число играчите обръщат още веднъж. Който има по-голямо число прибира всички карти.

отрицателни числа игра

Помощта по математика не трябва да бъде сложна или скучна. Не е нужно да сте професор или дори учител, за да помагате. Чувството за хумор е много по-ценно от това да сте строги и сериозни.

Методът на JUMP Math е метод, чрез който децата „виждат и усещат“ математиката.

 


Споделете с приятели, ако тази статия Ви е харесала!