За някои математиката е трудна, за други – не. Защо?
Учените отдавна са доказали, че няма такова понятие като роден математик. Няма значение и това дали можеш да помниш наизуст или не (математика не се учи наизуст, а с разбиране). Математиката е безмилостно последователна и това е в основата дали ще се справяш със задачите или не.
За да научите нещо ново по математика трябва да стъпите върху добра основа. И ако нещата може и да се получават за кратко, когато има пропуски, в бъдещ момент ще ударите на камък. И виновник за това ще е притискането и желанието за бързи резултати. Едва ли някой желае това за детето си. Ето няколко идеи за това как да откриете и попълните пропуските. Едва след като се попълнят пропуските може да се мине напред.
Най-важното, което трябва да направите е да видите къде са пропуските на детето. Какво знае и какво не е усвоило.
Кои умения са нови за детето и в кои умения е все още несигурно. Забележете – говорим за умения, а не за наизустяване на понятия. Разликата е огромна.
Един учител знае какво да направи. Но ако сте родител може и да не знаете, че детето ви има пропуски. И когато преминете към по-сложен материал да установите, че детето не се справя. Или пък да знаете, но да не може да ги идентифицирате.
Имате няколко варианта
- Да погледнете училищните програми за съответния клас и да видите какво трябва да покрива ученикът като знания.
- Да погледнете съдържанието на учебника и да подберете задачи, които да решите заедно, като карате детето да обяснява как и защо постъпва по определен начин, за да реши задачата. Не приемайте заучени отговори. Винаги искайте да ви се обясни защо е така, да се направи визуално изображение на задачата. Само тогава може да сте сигурни, че детето разбира какво прави.
- Да потърсите учител, който да направи съответната диагностика.
Тук може да откриете съвети относно грешките, на които да обърнете внимание.
Попълване на пропуските
Каквото и да откриете като пропуски съветът е да започнете с Позиционна стойност на цифрите. Това е основата на всички математически операции. Аритметичните действия ще са трудни, ако няма развит усет за числата, умения за гъвкава работа с числата, как да съставяме и да разлагаме едно число.
Попълване на пропуски при Събиране и изваждане на числата
Ако детето е в по-горен клас и се затруднява със събиране и изваждане на големи числа, то обърнете внимание на събирането и изваждането на числата до 20, броенето напред, броенето назад, разлагане на числата. Не залагайте на ученето наизуст. Използвайте игри и стратегии.
Попълване на пропуски в по-горен курс
В горен курс пропуските могат да станат доста по-явни. Много често чуваме „До 4 клас беше отличник по математика. Какво се случи после?“. Случило се е това, че детето в повечето случаи е учило наизуст, без да разбира концепциите и понятията.
Изграждането на основата, последователното и системно учене на математика е гаранцията за успех
Не наизустяването, не бързането детето да назубри таблицата, а разбирането. Много родители сравняват децата си с други. Чести въпроси от страна на родителите са: „А кога ще знае да събира без да ползва пръстите си?“,“А кога ще научи таблицата?“. Отговорът е: Когато е готово. Ако не знае и не разбира какво прави – няма да се научи.
Вижте още за смятането на пръсти тук.
Пример от 6 клас: Формулите за повърхнина се учат наизуст. Знаят се. Но учениците не могат да решават задачи, защото не знаят как да ги прилагат, не ги разбират.
Подкрепяйте и окуражавайте децата си. Не ги притискайте, оставете им време да разберат и осъзнаят какво правят.
С уроците по JUMP Math децата учат с разбиране. Имате въпроси? Свържи се с нас