Блог

Математиката навсякъде около нас

В работата с деца изключително важно е да предизвикате интереса им!

Това изречение обяснява защо някои деца са слаби по математика. Те не виждат нищо практическо и интересно в нея и не осъзнават физическата ѝ същност. За тях математиката е набор от сухи цифри върху лист хартия. Ако смятате, че и вашето дете попада в тази категория, имаме добри новини за вас! Много лесно и без особени усилия можете да му покажете колко всеобхватна е математическата наука. Примери за това има навсякъде около нас. Физическият свят, в който живеем е пълен с математически зависимости и функции. Просто сме свикнали с тях и не им обръщаме внимание!

В тази статия ще разгледаме три сфери от живота, в които съвсем по детски можете да „преподавате“ и да се забавлявате!

Математиката в кухнята

От математическа гледна точка, кухнята е царството на дробите! Ето няколко задачи/игри, които можете да прилагате:

  • Ако всеки изяде по 3 бонбона, за колко бонбона ще стигне кутията? Освен, че ще преподавате аритметика, имате много вкусна награда за решената задача 🙂
  • Дайте на детето си да нареже пица/торта така, че да има по две парчета за всеки член от семейството. За по-големите, можете да намесите ъгли на рязане и изчисляване на градуси.
  • Намери дробите в рецептата… нека детето представи в дроби „половин чаша брашно“, „две филийки хляб“ и др.
  • Всяко недоизядено бурканче представлява дроб, нали? Позволете на детето си да изяде точно 1/16 от бурканче с течен шоколад и вижте какво смятане ще падне 🙂

Математиката, навсякъде около нас

Математиката навън

Може би самите вие ще се учудите колко математика има в спорта/хобито, които практикува детето ви. Тук примерите са безброй, ще ви покажем няколко.

  • Колко пъти ще се превърти гумата на колелото за 1 км? Доста комплексна задача, която включва познания по алгебра и геометрия.
  • Какво представлява златното сечение? Всяко момченце, което се заглежда по автомобили ще разбере с лекота защо Tesla му харесва повече от Fiat Multipla например. Преподайте кратък урок за златното сечение.
  • Ако тичаш до дървото за 20 секунди, а аз съм два пъти по-бърз от теб, за колко време ще стигна до там? Помислете за такива „безобидни“ игри, които са много полезни за уменията по алгебра и развиването на логическо мислене.
  • Намери правите ъгли около нас! Но внимавайте, в природата няма прави ъгли… постарайте се да сте в градска среда, ако ще играете тази игра.

Математиката, навсякъде около нас

Снимка: carthrottle.com

Математиката и финансите

Финансите са уникален микс от математика и емоции. Обикновено емоциите са преобладаващи, а би трябвало да е обратно. Ето няколко примера, с които да подобрите математическите познания на детето. Всъщност, с тях ще подобрите и финансовата му грамотност. А защо не и своята?

  • Колко пари ми трябват за… играйте тази игра при всяка възможност. Ако един банан е 80 стотинки, колко пари ми трябват за пет банана? С тази игра упражнявате таблицата за умножение и десетичните дроби без досадното „изпитване“.
  • За какво ще ми стигне тази сума… обратната игра: Ако имам 10 лв и едно кафе е 2.40 лв, колко кафета мога да си купя и ще ми останат ли пари? Тази игра затвърждава много математически умения и е забавна.
  • Лихва: научете детето да изчислява проста лихва. Така то ще овладее до съвършенство практическото използване на основните операции в алгебрата.
  • Сложна лихва: идете едно ниво напред и преподайте на децата си най-важния инструмент на всеки дългосрочен инвеститор: сложната лихва. С този урок освен математика, ще предпазите детето и от теглене на кредит без разбиране за процеса.

Примерите, които споделихме с вас са идеи, които ви препоръчваме да развиете. Ситуациите, свързани с математика във вашето ежедневие са безброй. Обърнете им внимание и ги превърнете в игри и задачи за децата си.

Можете да включите и децата си в създаването на игрите! Нека се забавляват със ситуациите, които те самите харесват.

Приятна игра!

За още упражнения (на закрито) може да изтеглите от нашите дигитални книжки със забавни пъзели и игри:

Какво е умножение

Десетици и единици. Събиране

ВИДЕО курс – Текстови задачи със събиране и изваждане

 


Споделете с приятели, ако тази статия Ви е харесала!