Използвате логически съждения от простото разрешаване на проблем в работата до вземането на решение като заседател в съда. Това е когнитивно умение, от което се възползваме, във всякакви ситуации. Логиката е и един от най-важните фактори при измерване на нечие IQ в тест за интелигентност. Въпреки че логическите съждения намират най-разумното решение на даден проблем, обяснението как функционират те може да бъде доста по-сложно от това. В тази статия ще ви обясним всичко, което трябва да знаете за логическите разсъждения.
Какво е логическо съждение?
Логическото съждение е процесът на използване на рационални и систематични поредици от стъпки, за да се стигне до заключение за дадено твърдение. Ситуациите, които изискват логически съждения, изискват структура, връзка между дадените факти и разумни вериги от разсъждения. Тъй като трябва да проучите обективно проблем с логическо мислене, анализирането е важен фактор в процеса.
Логическите съждения започват с предложение или твърдение. Това твърдение може да бъде както вярно, така и невярно.
Защо е важно логическото съждение?
Логическите съждения, в комбинация с други когнитивни умения, са важно умение, което използвате по време на всякакви ежедневни ситуации. Помага ви да вземате важни решения, да разпознавате истината, да решавате проблеми, да измисляте нови идеи и да си поставяте постижими цели. Логическите съждения също са важен аспект на измерването на интелигентността по време на IQ-тест.
Трите вида логически съждения
Логическите разсъждения могат да бъдат разделени на дедуктивни, индуктивни и абдуктивни. Докато индуктивното съждение започва с конкретна инстанция и преминава към обобщено заключение, дедуктивното съждение преминава от общ принцип, за който е известно, че е верен, до конкретно заключение, което е вярно. А абдуктивното разсъждение прави вероятно заключение от това, което знаете.
Индуктивно съждение
При индуктивните съждения редица конкретни наблюдения водят до общо правило. С този метод предпоставките се разглеждат като предоставящи някои доказателства за истинността на заключението. При индуктивните съждения има елемент на вероятност. С други думи, формиране на обобщение въз основа на това, което е известно или наблюдавано.
Въпреки, че всичко това звучи като теория, която ще използвате по време на дебат или дискусия, това е нещо, което правите всеки ден в много по-прости ситуации.
Ще обясним този тип логически разсъждения с пример:
В една кошница има 28 топки, които са или червени, или бели. За да прецените количеството червени и бели топки, вземате проба от четири топки. Взетата от вас проба е от три червени и една бяла топка. Ако използваte индукцията ще достигнете до извода, че в кошницата има 21 червени и 7 бели топки. Както вече беше обяснено, заключението, направено от такъв тип съждения, не е сигурно, но е вероятно въз основа на дадените доказателства (пробата с топки).
Въпросите, които изискват индуктивно съждение, са част от IQ-тестовете. Пример за малко по-сложен въпрос е този на изображението по-долу. За да се стигне до заключение за решаване на този проблем, се изискват както индуктивни съждения, така и умения за разпознаване на шаблони. Разглеждайки последователността на плочките с различни шарки от точки, коя плочка трябва да бъде на мястото на въпросителния знак? A, B, C, D, E или F?
За да отговорите на този въпрос, първо трябва да наблюдавате дадената ситуация, която представлява 5 плочки с различен модел на точки. За да разберете коя плочка трябва да бъде на мястото на въпросителния знак, трябва да намерите шаблон и да обобщите дадената ситуация, за да стигнете до заключение. Разглеждайки първата и петата плочка, ще забележите, че те са еднакви. Това означава, че в тази ситуация моделът на четири различни плочки ще се повтори след четвъртата плочка. Така че отговорът на въпроса е А.
Дедуктивно съждение
При дедуктивните съждения се използват фактологически твърдения, за да се стигне до логичен завършек. Ако всички предпоставки (фактологически твърдения) са верни, условията са ясни и се спазват всички правила на дедуктивната логика, за да се стигне до заключение, тогава заключението също ще бъде вярно. В този случай заключението не е вероятно, то е сигурно.
Дедуктивното съждение е известно още като логика „отгоре надолу“, защото то (в повечето случаи) започва с общо твърдение и завършва с конкретно заключение.
Ще обясним дедуктивното разсъждение с пример, с 2 дадени предпоставки:
- Опасно е да шофирате, докато замръзва (предпоставка 1)
- В момента замръзва навън (помещение 2)
И така, сега знаем, че е опасно да шофирате, когато замръзва, а в момента замръзва навън. Използвайки дедуктивни разсъждения, тези две предпоставки могат да ни помогнат да направим задължително вярно заключение, което е:
- В момента е опасно да карате навън (заключение)
Ситуациите, в които използвате дедуктивни разсъждения, могат да се появят в много форми като математика. Независимо дали проектирате собствена градина или управлявате времето си, вие използвате дедуктивни разсъждения, докато ежедневно правите математика. Пример е решаването на следния математически проблем:
- Всички ъгли на триъгълника винаги правят сбор от 180 ° (предпоставка 1)
- Следващият триъгълник има един прав ъгъл, който винаги е 90 ° (предпоставка 2)
- Вторият ъгъл е 60 ° (предпоставка 3)
Колко градуса е третият ъгъл (X)?
За да отговорите на този въпрос, можете да използвате трите предпоставки, за да стигнете до заключението колко градуса е третият ъгъл. Заключението трябва да бъде: 180 ° (предпоставка 1) – 90 ° (предпоставка 2) – 60 ° (предпоставка 3) = 30 ° (заключение)
Абдуктивно съждение
При абдуктивното съждение основната предпоставка е очевидна, но малката предпоставка(и) е вероятна. Следователно, дефинирането на заключение също би направило това заключение вероятно. Започвате с наблюдение, последвано от намирането на най-вероятното обяснение за наблюденията. С други думи, това е вид логически разсъждения, които използвате, когато формирате заключение с известната (малко) информация.
Пример за използване на абдуктивно съждение е решение, взето от съдебни заседатели. В този случай група хора трябва да стигнат до решение въз основа на наличните доказателства и свидетелски показания. Въз основа на тази евентуално непълна информация те формират заключение.
По-често срещаният пример е, когато се събудите сутрин. В кухнята намирате чиния на масата, половин изяден сандвич и половин чаша мляко. От наличните предпоставки ще достигнете до най-вероятното обяснение за това, което може да е, че партньорът ви се е събудил преди вас и е тръгнал набързо, без да довърши закуската си.
Как логическото мислене е свързано с решаването на проблеми?
Както бе споменато по-горе, различните видове логически съждения (индуктивно, дедуктивно и абдуктивно) ви помагат да формирате заключения въз основа на текущата ситуация и известни факти. Това е много тясно свързано с решаването на проблеми, тъй като намирането на най-вероятното решение за разрешаване на проблем е подобен извод.
Логическото мислене и по този начин решаването на проблеми преминава през следните пет стъпки, за да направи заключение и / или да намери решение:
- Събиране на информация за текущата ситуация. Определяне какъв е текущият проблем и какви предпоставки са приложими. Да предположим, че искате да излезете да се повозите, но навън е заледено.
- Анализиране на тази информация. Каква информация е от значение за ситуацията и каква не. В този случай фактът, че е заледено, е от значение за вашата безопасност на пътя. Фактът, че може да ви е студено, не е, тъй като бихте били в колата си.
- Формиране на заключение. Какво можете да заключите от тази информация? Пътищата може да са по-опасни, защото замръзва.
- Подкрепете заключението си. Може да разгледате пътната информация, за да видите, че днес е имало повече инциденти, в този случай това подкрепя заключението, че шофирането е по-опасно днес.
- Защитете своето заключение. Правилен ли е този извод за вашия случай?
Как да подобрим логическото мислене и уменията за решаване на проблеми?
Тъй като има толкова много различни ситуации, в които използвате логическо мислене и решаване на проблеми, това не е когнитивно умение, което можете да тренирате специално. За щастие има много методи, които могат да ви помогнат да подобрите уменията си за логическо мислене. Те включват методи за поддържане на общите ви познавателни способности здрави, както и методи за обучение на уменията ви за логическо мислене. Това са:
- Научаване на нещо ново
- Упражнение
- Социално взаимодействие
- Здравословно хранене
- Осигуряване на достатъчно сън
- Избягването на стреса
- Неупотребяването на алкохол
- Прекарване на време в творчески хобита
- Задаване на въпроси
- Опити за предвиждане на резултата от вашите решения
- Обучение на мозъка, за да оспорите уменията си за логическо мислене
Заключение
Логическото съждение следва поредица от стъпки, базирани на дадено твърдение, за да се стигне до заключение, когато например се решава проблем. Добре развитото съзнание може да ви помогне да вземете важни решения, да решите проблеми, да измислите нови идеи и т.н. В зависимост от проблема, който трябва да решите, вие използвате индуктивни, дедуктивни или абдуктивни съждения, за да формирате решение на проблема. Логическото съждение като форма за решаване на проблеми може да бъде подобрено както като се погрижите за общите си когнитивни способности, така и да го обучите, като предизвикате ума си по различни начини.
Вижте още:
Не учете детето си да смята! Вместо това решавайте логически задачи.