Мит 1: “Ментална математика” означава само да решаваш задачи наум.
В днешно време за нашите деца не е задължително да могат да решават задачи с 6-цифрено деление наум. Има достатъчно хартия в домовете ни и приложението за калкулатор на телефона винаги е наблизо.
Да, менталната математика се смята “в главата ти”. Но това не означава подравняване на цифрите и решаване на задачата по същия начин, както и на хартия. Защото… имаме хартия за това!
Но, ако това е така, защо изобщо да преподавате ментална математика? Което ни води до втория мит…
Мит 2: Целта на уроците по менталната математика е да се решават задачите в движение.
Да, полезно е да можеш бързо да разбереш колко кутии сок трябва да купиш в супермаркета или да изчислиш бакшиша в ресторант. Но решаването на задачи в главата ви всъщност е странична полза от практиката на ментална математика – не е основната цел.
Основната цел на менталната математика е да направи децата по-добри във всички видове математически решения – писмени или умствени.
Ето защо: Когато децата решават задачите наум, те не могат да разчитат на написани процедури, които те могат или не могат да разберат.
Вместо това, трябва да мислят задълбочено за операциите (събиране, изваждане, умножение и деление) и как те са свързани помежду си.
Те трябва да прилагат комутативното или дистрибутивното свойство и да мислят за позиционната стойност на цифрите.
Менталната математика също помага на децата да практикуват допълнителни умения, от които се нуждаят за писмената им работа.
Например, когато второкласник събира 28 + 5 наум, той не само намира отговор. Когато добавя 8 и 5 заедно, за да направи 13, и след това осъзнава, че трябва да добави 10 от 13 до 20, развива дълбоко разбиране за прегрупиране. Не просто да запише 1 наум, защото някой така е казал.
Менталната математика не е просто нещо, което правите само, когато нямате хартия. Това е важен инструмент за по-добро разбиране на математиката. Ето защо дори не се налага да правите всичко това наум. Което ни води до последния мит…
Мит 3: Никога не трябва да се записва нищо, докато практикуваме ментална математика.
Смисълът на менталната математика в наши дни е да отгледаш дете, което разбира математиката добре, а не създаването на шампион по смятане наум.
Няма нищо лошо в това да запишете ментални математически задачи, така че детето ви да не трябва да помни числата в главата си.
Също така е добре детето ви да записва числа от стъпките между своите изчисления.
Дръжте фокуса върху дълбокото разбиране, което идва от разделянето на числата и връщането им отново – не върху предизвикателството да помни всички числа.
4 начина да пренесете ученето на ментална математика у дома.
- Пренесете менталната математика в учебната програма по математика в дома си.
Не е нужно да изобретявате колелото.
Всяка задача може да се използва за подобряване на уменията по ментална математика.
- Поддържайте упражненията кратки и приятни.
Независимо дали използвате задачи от учебната програма или създавате свои собствени, поддържайте практическите занятия кратки. За повечето деца, 5-10 задачи на ден осигуряват предостатъчно практика.
- Фокусирайте се върху точността и общото разбиране, а не върху специфичните техники.
Учебната програма може да преподава конкретни стратегии за решаване на ментални математически задачи. Когато срещнете стратегиите в текста, обяснете ги на детето си. Използвайте визуално представяне и манипулативи, за да помогнете на детето си да научи стратегията и да се увери, че разбира защо работи.
Но щом веднъж детето ви разбере стратегията, позволете му да използва каквато стратегия иска, докато решава задачите.
Докато детето може да обясни какво прави (и докато по неговият начин ще получи верен отговор), е добре за него да използва каквито и да са ментални математически стратегии, които му харесват. Някои стратегии просто работят с определени деца повече от други. Най-важното е, че вашето дете мисли задълбочено за числата, без да използва една конкретна ментална математическа стратегия.
- Играйте игри, които изискват ментална математика.
Никой не иска да прекъсва играта, за да изпише математическа задача, така че игрите дават на децата основателна причина да намират отговори наум.
Монополи например осигурява много големи възможности за практиката на ментална математика и вероятно вече имате някъде в килера.
Не е нужно да прекарвате часове в стресиране на децата си, за да разберат предимствата на менталната математика.
Давайте на децата си по няколко задачи , които да решават ментално всеки ден, насочете се по-скоро към дълбоко разбиране, отколкото към специфични техники и играйте игри, които изискват ментална математика.