Блог

Игра със задачи 2 – умножение

Запомнянето на математическите факти e много по-лесно с тази игра! Тъй като повечето деца вече са запознати с играта на шашки, те няма да имат проблем с тази игра, а и миналата седмица ви показахме вариант на тази игра, но с изваждане. Ако не са играли нито на класическата настолна игра на шашки, нито на играта с изваждане, ето шанс да се научат. 

Какво ни е нужно за да играем?

Умения: умножение

Брой играчи: 2

Материали: Копие на дъската за игра, два различни цветни набора от шашки, калкулатор, за да проверите отговорите на другите.

Как се играе:

Играта се играе много подобно на класическата настолна игра на шашки. След като разпечатате дъската, поставете я в средата между двамата играчи.

Играчите решават кой цвят пулове искат.Всеки играч поставя своите пулове на всички сиви квадрати от своята страна на дъската, както е показано по-долу.

  • Решете кой ще започне пръв.
  • Играчите ще се редуват, опитвайки се да преместят пуловете си по диагонал, по един квадрат на ход, като отговарят правилно на задачите с умножение. 
  • Първият играч избира един от пуловете си, който може да бъде преместен в свободния квадрат и след това се опитва да реши правилно умножението върху квадрата, в който иска да се премести

Да кажем, че играч 1 решава да премести пула си на квадрат, на който пише „7 x 3“. (Вижте картинката по-долу.) Играчът трябва да реши правилно задачата с умножение на този квадрат, за да премести пула си там. След като каже на глас “7х3=21” може да премести пула си.

Ако не отговори правилно при първия опит, играч 2 поема своя ред.

Залавяне на пул на опонента:

Играч улавя противниковия пул, като го прескача диагонално,  ако сивият квадрат след него е свободен. Ако е възможно, можете да удвоите или утроите скок на завой.След като прескочите един от пуловете на опонента си, го извадете от игралното табло.

(Вижте картинките по-долу.)

 

 

 

 

 

 

Картинката вляво показва, че играчът с черните пулове има шанс да прескочи пул на противника си. Първо трябва да реши на глас умножението в свободният квадрат:

„9 x 4 = 36“.

Картинката вдясно показва резултата, след като играчът е решил правилно задачата.

Когато играч стигнете до задния ред на дъската на опонента си с един от своите пулове, той става крал. За да го определите за крал, ще поставите един от пуловете със същия цвят, който е бил премахната от дъската отгоре. Така става двоен.

Предимството на това да има крале  е, че те могат да се движат, по диагонал, напред и назад!

 

Играчът, който пръв премахне всички пулове на опонента си от таблото за игра, е победител!

 

 


Споделете с приятели, ако тази статия Ви е харесала!