Професор Джо Боалер казва, че учениците се научават най-добре на математика, когато работят по задачи, които харесват, а не от упражнения и тренировки, от които се страхуват.
Учениците се учат най-добре на математика, когато се приближават към темата като нещо, което им харесва. Натиска, времето за изпитване и сляпото запомняне представляват големи препятствия в усвояването на математиката, според Джо Болер, професор по математика в Станфордското висше училище по образование и водещ автор на нова работна книга, озаглавена „Ефективност без страх“.
„Има общоизвестно и вредно погрешно схващане в математиката – идеята, че силните ученици по математика са бързи ученици по математика„, казва Боалер, която е и съосновател на YouCubed в Станфорд, чиято цел е да вдъхнови и да даде възможност на обучаващите по математика да направят достъпни по най-практичен начин най-новите изследвания в областта на математиката. Развиването на усет за числата е изключително важен етап от изучаването на математиката. Изследванията отричат наизустяването на фактите – например таблицата за умножение. Познаването на математическите факти несъмнено е важно, но Боалер казва, че най-добрият начин за учениците да познават математическите факти е да ги използват редовно и да развиват разбиране за числените отношения (усет за числата). Наизустяването, наблягане върху бързината и тестове могат да бъдат разрушителни.
Усет за числата – възприемането и познаването на числените отношения е на критично ниво в училищата.
От друга страна, хората, които притежават усет за числата могат гъвкаво да работят с тях. Например, когато са помолени да решат 7 х 8, някой може да е наизустил 56, но друг може да използва стратегия като събиране на 10 x 7 и изваждане на две 7 (70-14).Те не разчитат на дългосрочна памет. Едно изследване показва, че учениците, които се справят по-добре използват знанията си, придобити чрез усет за числата, а не тези, които са съхранили в дългосрочната си памет. От друга страна, учениците, изпитващи затруднения, не го правят.
„Те са били повеждани по грешен път, често от ранна възраст, да се опитват да запомнят математическите факти вместо да взаимодействат гъвкаво с числата“, пише тя. Развиването на усет за числата е в основата на математиката от по-високо ниво„, отбеляза тя.
Ролята на мозъка
Боалер казва, че някои ученици могат да бъдат по-бавни, когато запомнят, но все пак притежават изключителен математически потенциал.
„Математическите факти са много малка част от математиката, но за съжаление учениците, които не запомнят математическите факти, често вярват, че никога няма да успеят с математиката„, казва тя.
Предишни изследвания установяват, че учениците, които запомнят по-лесно, не са постигнали по-високи постижения – всъщност те нямат това, което изследователите описват като повече „математическа способност“ или по-високи оценки за IQ. С помощта на скенер за ЯМР, единствените мозъчни разлики, открити от изследователите, са в мозъчна област, наречена хипокампус, която е област в мозъка, отговорна за запомнянето на фактите – секцията на работната памет. Но според Боалер, когато учениците са подложени на стрес – например когато решават тестове за време – работната памет се блокира и учениците не могат толкова лесно да си припомнят математическите факти, които преди това са изучавали. „Това се случва особено сред учениците с по-високи постижения„, казва тя. Някои оценки показват, че поне една трета от учениците изпитват екстремен стрес или „математическа тревожност“, когато правят тест, независимо от нивото им. „Когато поставяме учениците в този тревожен провокиращ опит, то ние ги губим от математиката„, казва тя.
Третиране на математиката по различен начин
Боалер сравнява общия подход към преподаването на математиката с този на преподаването на английски език. На английски език ученикът чете и разбира романи или поезия, без да се налага да запомня значението на думите чрез тестване. Те учат думи, като ги използват в много различни ситуации – говорене, четене и писане.
„Никой английски ученик не би могъл да каже или да мисли, че изучаването на английски е бързото запомняне и бързото припомняне на думите„, добавя тя.
Стратегии, дейности
В статията, съавторът Кати Уилямс, съучредител на YouCubed, и Аманда Конфер, обучаваща учители в Станфорд, предлагат дейности за учители и родители, които помагат на учениците да изучават математически факти едновременно с развиването на усет за числата. Те включват изучаване на числата, събиране и изваждане и математически карти.
„Важно е, – казва Боалер, тези дейности да включват фокус върху визуалното представяне на математическите факти“. Когато учениците свързват визуални и символни изображения на числа, те използват различни пътища в мозъка, които задълбочават тяхното изучаване, както показват неотдавнашните изследвания на мозъка. „Математиката често се тълкува погрешно, с прекалено наблягане върху скоростта и запаметяването“, казва тя. „Работя с много математици и това, което забелязвам при тях е, че те не са особено бързи с числата, всъщност някои от тях са доста бавни. Това не е лошо, защото те подхождат внимателно и задълбочено към математиката.“ Тя цитира известния френски математик Лоран Шварц. В автобиографията си пише, че често е бил глупав в училище, тъй като е бил един от най-бавните по математика в класа.
„Математическата тревожност и страхът играят голяма роля при отдръпването на учениците от математиката„, казва Боалер.
„Когато наблягаме на запаметяването и тестването в името на безпрепятствеността ние нанасяме вреда на децата„, казва тя. „Имаме научните познания, от които се нуждаем, за да променим това и да позволим на всички деца да бъдат добри ученици по математика. Сега е времето да го използваме.“