Блог

Големите имена в математиката

Вече сте забелязали, че в много от статиите в блога ни отделяме време за това, да покажем на децата, че математиката е пълна със забавни факти, подходи и креативност. Например в статията ни за 10 забавни факта в математиката направихме точно това.

Най-често мотивацията и очакванията за скучна материя са причините за слаби резултати по математика. Да не говорим и за крайностите като тази: Ще уча медицина, защото там няма математика!

Затова, нека споделим още любопитни факти за математкиката с Вас…

Големите имена в математиката

Бащата на математиката?

Архимед е известен като „Бащата на математиката“. Той е живял от 287 г. пр. н. е. до 212 г. пр. н. е. Неговото родно място е Сиракуза, на гръцкия остров Сицилия. Той помага на крал Хиеро II от Сиракуза, като измисля забележителни подобрения за армията. Огледалото на Архимед е легенда, която едва наскоро беше тествана и доказана като възможна. Това говори за невероятни познания по геометрия, физика и оптика на Архимед!

Майката на математиката?

Продължаваме с родословното дърво 🙂 Алберт Айнщайн нарича немската математичка Еми Ньотер „най-влиятелната жена в историята на математиката“. Тя открива теоремата на Ньотер, която е важен аспект от математическата физика. Тя също има значителен принос към абстрактната алгебра. И да, тя получава титлата „майка на математиката“!

Кралят на математиката?

Леонхард Ойлер е признат за „крал на математиката“. Той е швейцарски математик, който има изключителни постижения в геометрията. Той прави много важни открития в математиката, включително аналитичната теория на числата, безкрайно малкото смятане и комплексния анализ.

Кой първи дефинира нулата?

През 628 г. индийски астроном и математик на име Брахмагупта дефинира определението за нула. До края на осми век той се е разпространил от Индия в Камбоджа, Китай и други ислямски страни. И така до днес. Но се обзалагаме, че не запомнихте името му от първия път, нали?!?

Какво представлява „цялостната“ математика?

Математиката е цялостна (или в пълната си форма), когато се обединят нейните разклонения в едно цяло. Това е изучаване на теория на числата, алгебра, геометрия и математически анализ. Занимава се цялостно/холистично с логиката на формата, числото и разположението.

Кой е първият носител на Нобелова награда по математика?

Няма Нобелова награда по математика, но кралят на Норвегия връчва наградата Абел на най-блестящите математици всяка година.

Тази награда, кръстена на норвежкия математик Нилс Хенрик Абел, първоначално е дадена на Жан-Пиер Сер през 2003 г. за приноса му към съвременните форми на много клонове на математиката, включително алгебрична геометрия, теория на числата и топология.

А защо няма Нобелова награда по математика?

До ден днешен не съществува Нобелова награда за математика. Има няколко хипотези защо…

  • Според първата Алфред Нобел мразел математиката най-вероятно защото изобщо не му се удавала и не се е справял с нея с желаните лекота и успех.
  • Според друга теория Нобел смятал, че в областта на тази наука вече всичко е открито и едва ли има какво ново да се създаде. Това е неправдоподобна хипотеза.
  • Трета хипотеза е, че Нобел (подобно и на други учени) не е считал математиката за наука, а по-скоро за помощен метод за обясняване на научни истини.
  • За десерт си запазихме най-любопитната и съответно най-широко разпространена хипотеза! Тя включва една съвсем лична причина. Годеницата на Нобел имала любовна връзка с виден математик. Нобел категорично забранил да се учредява Нобелова награда за математика поради страха си, че съперникът му би могъл да я спечели. Въпросната личност е развила у Алфред Нобел неприязън към самата математика.

Надяваме се, че сте научили нещо ново „по математика“ с тази статия 🙂 Ако искате и децата Ви да го правят, препоръчваме Ви индивидуалните уроци на Аз мога!

Индивидуални уроци

Успех на всички!

 


Споделете с приятели, ако тази статия Ви е харесала!