Добре известно е, че упражненията са полезни за тялото ви. Знаете ли обаче, че упражненията са полезни и за вашето когнитивно здраве? В тази статия ще обсъдим какво се случва в тялото и мозъка ви, когато тренирате.
Проведени са много научни изследвания за ефектите от упражненията върху тялото и мозъка. Резултатите показват, че упражненията могат да имат терапевтични ефекти за хора, занимаващи се с тревожност, аутизъм, депресия, изгаряния, стрес и много други. Но защо упражненията също са полезни за мозъка ни? Един от ефектите на упражненията е, че подобрява циркулацията на кръвта в мозъка. Професорът по клинична невропсихология Ерик Шердер казва следното:
„Правенето на повече упражнения води до по-доброто функциониране на сърдечно-съдовата система, а сърцето е помпата за мозъка. Мозъкът има много мозъчни клетки и връзки, които ги свързват и различни области на мозъка помежду си. Тези връзки са много чувствителни към доброто кръвообръщение. Упражненията не само имат положителен ефект върху мозъка, но също така имат положителен ефект върху химичните процеси в мозъка. Те влияят положително върху много важни вещества, които осигуряват по-доброто му функциониране.
Упражненията ви правят щастливи и поддържат мозъка ви млад
Упражненията също водят до повишаване на допамина, серотонина и ендорфина на невротрансмитера. Ендорфинът е най-бързо действащият антистрес хормон, допаминът подобрява настроението и щастието ви. Серотонинът е хормон, който играе роля във вашето настроение, контрол на импулсите и самочувствието. Серотонинът също така помага за предотвратяване на стреса и изграждане на клетъчните връзки в кората и хипокампуса.
Ефектите от стреса върху мозъка ви
Стресът има отрицателно въздействие върху мозъка ви и дори може да доведе до свиване на хипокампуса. Свиването на мозъкът влияе върху вашата краткосрочна памет и концентрация. Също така намалява функционирането на вашия хипокампус, което повлиява на стреса.
Спортът „възстановява“ мозъка
За щастие нашите мозъци са в състояние да възстановят щетите. За да поправите щетите, трябва да гарантирате, че ще намалите количеството кортизол. Тук веществото BDNF увеличава възстановяването на нервните клетки. Но как да си осигурите от него? Чрез упражнения! Упражненията с правилния интензитет изглежда водят до производството на BDNF. Това означава, че мозъкът ви може да повиши възстановяването си, ако тренирате редовно. И колко дълго, какъв вид упражнения и колко често на седмица трябва да правите това? Ще ви обясним как можете да прилагате упражненията по правилния начин, което води до положителни ефекти върху когнитивните ви способности и мозъка като цяло.
За съжаление, ходенето или карането на колело в спокойно темпо не е достатъчно, за да се получат всички тези вещества. Трябва да увеличите поне сърдечната честота. Освен това изглежда, че бягането има по-голямо влияние върху производството на тези вещества, отколкото силовите или интервалните тренировки.
Модерацията е ключова
За тези, които са много активни ежедневно, изглежда, че това има обратен ефект. Чрез твърде интензивни упражнения тялото създава хормоните на стреса адреналин и кортизол. И целта е да се предотврати създаването на тези хормони на стреса. Така, че е разумно да се упражнявате с „умерено интензивни усилия“.
Затова мозъчното обучение чрез трениране със забавни мозъчни игри не е единственият начин, с който да дадете тласък на когнитивните си умения. Упражненията имат положителен ефект както на физическо, така и на психическо ниво.
Вижте още:
Направи математиката значима: Обучение по математика чрез направа на бижута