Колко време детето Ви прекарва в гледане на телевизия или филми, в игри със смартфон или компютър?
Въпреки че известно време пред екрана може да бъде образователно, лесно е да прекалите, особено след навиците, които възпитахме в децата си по време и след COVID-19 ограниченията.
Американската академия по педиатрия не насърчава използването на медии от деца под 2 години и препоръчва ограничаване на времето пред екрана на по-големите деца до не повече от един или два часа на ден. В интерес на истината, дори за възрастните, екранно време „за забавление“ е препоръчително да бъде под 2 часа на ден. Разбира се, работата не попада в тази рамка! Спазвате ли го?
Но защо да намаляме екранното време на децата? Така се „гледат лесно“. Твърде дългото време пред екрана може да бъде свързано с редица проблеми:
Затлъстяване в детска възраст
Колкото повече телевизия и видео гледа вашето дете, толкова по-голям е рискът да развие наднормено тегло. Наличието на телевизор или друга електроника в спалнята на детето също увеличава този риск. Ако допускате децата да гледат и реклами, те лесно могат да развият апетит към нездравословна храна, да преяждат, докато гледат и неусетно това да се превърне в навик.
Проблеми с очите
Това, че новите екрани не са на принципа на кинескопа, не означава, че са безвредни! Пресиления син цвят, взирането без мигане и близкият фокус могат да доведат до проблеми с детските очи.
Нередовен сън
Колкото повече време прекарват в гледане на екрана, толкова по-вероятно е децата да имат проблеми със заспиването или да имат нередовен график на съня. Загубата на сън може да доведе до умора и нарушено внимание. Гледането на електронно устройство преди сън трябва да е напълно забранено. Помнете, че синият филтър (нощен режим) намалява превъзбудата преди сън, но не я премахва напълно!
Поведенчески проблеми
Учениците от малките класове, които прекарват повече от два часа на ден в гледане на телевизия, играят видео игри или използват компютър и смартфон, са по-склонни към емоционални, социални проблеми и проблеми с вниманието. Излагането на видеоигри е свързано с повишена вероятност от проблеми с вниманието при децата.
Влошено представяне в училище
Оказва се, че учениците, които имат телевизори или други екрани в спалните си, са склонни да се представят по-зле на тестове от тези, които нямат такива в спалните си.
Насилие
Твърде многото показване на насилие, грубости и негативни събития в медиите може да намали чувствителността на децата към насилие. В резултат на това децата могат да се научат да приемат насилственото поведение като нормален начин за решаване на проблеми.
По-малко време за истинска игра
Прекомерното време пред екрана оставя по-малко време за активна, творческа игра.
Общото време на екрана на вашето дете може да е по-голямо, отколкото сте предполагали. Започнете да го наблюдавате и говорете с детето си колко е важно да седи по-малко и да се движи повече. Освен това, обяснете правилата за времето на екрана и последствията от нарушаването им.
В изображението по-долу ще видите препоръчителното МАКСИМАЛНО екранно време за различните възрасти:
Снимка: Adobe
Прекалено високите стойности, които допускате за екранно време на децата Ви, вреди не само на тях, а и на цялото семейство. Внимавайте! По-долу ще намерите няколко прости стъпки за намаляване на времето пред екрана:
Премахнете „фоновата телевизия“
Ако телевизорът е включен – дори ако е само на заден план – вероятно ще привлече вниманието на детето ви. Ако не гледате активно предаване, изключете го. Забравете израза „Той не ми пречи“.
Дръжте телевизорите, смартфоните и компютрите извън спалнята
Деца, които имат електроника в спалните си, гледат повече от деца, които нямат такава. Наблюдавайте времето на екрана на вашето дете и уебсайтовете, които то или тя посещава, като държите телевизорите и компютрите в обща част в къщата си.
Не яжте пред екрана
Тук подлагаме под съмнение сериозна семейна традиция, нали! Позволяването на детето ви да яде или похапва пред електронните устройства увеличава времето му пред екрана. Навикът също насърчава безсмисленото „тъпчене“, което може да доведе до наддаване на тегло. Това важи и за възрастните!
Планирайте какво гледа вашето дете.
Вместо да прелиствате канали, потърсете качествени видеоклипове или програми. Обмислете използването на настройките за родителски контрол на вашите устройства. Прегледайте видеоигрите и приложенията за смартфон, преди да позволите на детето си да играе с тях. Използвайте екранното време за учение, занимателни пъзели и видео курсове!
Гледайте с детето си
Когато е възможно, гледайте програми заедно и говорете за това, което виждате, като семейни ценности, насилие или злоупотреба с наркотици. Ако видите реклама на нездравословна храна, хазарт, алкохол и пр, обяснете, че това, че е по телевизията, не означава, че е добро за вас.
Насърчавайте активното време пред екрана
Накарайте детето си да се разтяга или да прави йога, докато гледа шоу. Предизвикайте семейството си, за да видите кой може да направи най-много скокове по време на рекламна пауза. Изберете видео игри, които насърчават физическата активност. Като цяло, опитайте се да се фокусирате на реалния свят, а не на виртуалния!
Може да е трудно да започнете да ограничавате времето на детето си пред екрана. Усилието обаче си заслужава. Като създадете нови правила за домакинството и постепенно правите малки промени в рутината на вашето дете, можете да ограничите времето пред екрана и неговите потенциални ефекти.