Като учители знаем, че когато учениците имат определени способности, те са по-добре подготвени за училище и за живота. Работната памет е едно от тези неща. Ще го познаете, когато го видите: Учениците са организирани, знаят какво точно да правят, след като са получили указания, и са в състояние да водят задълбочени дискусии.
От друга страна има ученици, които се нуждаят от допълнителна помощ, за да развият работната си памет. Както се оказва, работната памет и дислексията вървят ръка за ръка и можем да направим много, за да помогнем на учениците с дислексия да запомнят повече.
Какво е работна памет?
Накратко, работната ни памет ни помага да помним и използваме информация. Това е познавателният процес, който използваме, за да запазим в съзнанието си някаква информация, докато извличаме друга информация. Включва се и при припомняне на информация от упътвания или история. Ние използваме работната си памет през целия ден – изпълняваме стъпка по стъпка математическите задача, следваме рецепта, след като я прочетем, или изпълняваме задачи, като идентифициране на думи за римуване.
Работната ни памет е малка, само няколко бита информация ще се поберат едновременно. Ето защо, когато работите по математически задачи, може да се наложи да прочетете задачата няколко пъти, за да извлечете загубената информация. Ето, защо е толкова изнервящо за децата, които се борят с лоша работна памет – всичко сякаш се изпарява.
Децата с дислексия имат по-висок процент проблеми с работната памет. Степента на лоша работна памет при ученици с дислексия и други проблеми с обучението варират от 20 до 50 процента в сравнение с 10 процента при учениците, като цяло. Това е нещо, което вероятно ще видите в класните стаи. Ето как да помогнете:
-
Дайте на учениците лични справочни дневници.
Намалете количеството информация, която учениците трябва да запазят в работната си памет с лични справочни дневници. Това им дава шанс всъщност да обмислят задачи с по-голям приоритет, тъй като не е необходимо да отделят енергия, за да си припомнят основна информация (математически факти, думи). Освен това им помага да изпълняват задачите по-бързо, защото не разчитат само на паметта си, за да получат информация.
Съвет за учителя: Работете с учениците, за да определите каква информация имат проблеми да си припомнят и им покажете, как да създадат личен справочен дневник. Това ги учи да използват тази стратегия през целия си живот.
- Стратегически поставете диаграми с „котви“
Диаграмите котви всъщност са визуален справочен лист за целият клас, но те също могат да затрупат стените ви и да затруднят учениците да идентифицират, коя информация трябва да използват сега. Помислете дали да сменяте диаграмите в определено пространство в стаята, където можете да поставяте диаграмата, която учениците трябва да използват за настоящата задача.
- Приемете аудиокнигите.
За учениците с дислексия аудиокнигите премахват затрудненията при изговарянето на думи. Това сваля напрежението от работната им памет, за да могат да разберат историята или съдържанието.
- Използвайте визуални органайзери.
Научете учениците как да създават визуални организатори, като карта на ума, които те да могат да използват, да запаметяват информация, докато четат. След това им напомнете да преглеждат организаторите си във важни моменти по време на час.
- Използвайте цветове, за да тренирате паметта.
Пояснете кога нещата трябва да са в определен ред. Учениците с дислексия могат да повтарят информация в неправилна последователност. Ако учениците трябва да запомнят или да поставят указания или информация в определен ред, помислете дали да създадат списък, да маркират нещата в реда на цветовете на дъгата или да използват друга стратегия. Това помага да се възползвате от визуалната работна памет на учениците (която е различна от тяхната вербална работна памет).
- Учете задачите една по една..
Дори привидно простата задача или изчисление в училище може да изисква много работна памет. Разбийте големи задачи на по-малки задачи, след което преподайте задачите поотделно. И накрая, научете учениците да решават всички задачи заедно. Това помага на учениците да овладеят всяка задача поотделно, без да се налага да разчитат толкова много на паметта, тъй като създават рутина, което прави по-големите задачи по-лесни и по-бързи за разбиране. Освен това помага за създаването на рутинни процедури, които освобождават и работната памет.
- Използвайте Speech to text софтуери
Научете учениците как да използват софтуер за превръщане на говора в текст, за да могат бързо да извадят думите от ума си, като направят запис, който те могат да използват по-късно. Записването на идеи за есета и задания намалява натоварването на работната памет.
- Документирайте дискусиите
Наличието на лоша работна памет затруднява участието в разговор и дискусии. Запишете основните моменти и идеи, когато провеждате дискусия в клас, за да може учениците да участват в големите дискусии, без да се затъват в опитите си да си припомнят, какво са казали току-що техните съученици.