Блог

Значението на когнитивните умения и как те функционират

Мисленето, ученето, запомнянето и обръщането на внимание е възможно благодарение на познанието. Умствените процеси на познанието и всички умения, които участват, дават възможност на мозъка ни да работи по познатия ни начин. Без тези процеси и умения не бихте могли да запомните щастлив детски спомен, нямаше да можете да пътувате до работа и дори не бихте могли да прочетете този текст! Но как става това? И как да подобрите когнитивните си умения? В тази статия ще обясним всичко, което трябва да знаете за тях.

Какво е познанието?

Когнитивните функции са умствените процеси за събиране и обработка на информация с цел изпълнение на задача. Помага ни да включим нови знания и да вземем решения въз основа на придобитите преди това знания.

Пример за това е ходенето или решаване на математическо уравнение. Функционирането на вашето познание се основава на предишния му опит.

Когнитивните способности обикновено се наричат ​​интелигентност. Колко сте интелигентни, също се определя от някои фактори:

  • Разбиране
  • Самосъзнание
  • Изучаване
  • Емоционално познание и признание
  • Планиране
  • Обосноваване
  • Решаване на проблеми
  • Креативност

Ние определяме интелигентността като способност да решаваме проблеми, да се адаптираме към ситуации и да се учим от опит. Факторите, които се използват за определяне на това колко сме интелигентни, могат да бъдат подразделени на различни когнитивни умения.

Какво са когнитивните умения?

В рамките на когнитивните процеси се включват различни когнитивни умения. Те  са основните умения, които мозъкът ви използва, за да мисли, учи, помни, разсъждава и обръща внимание. Тези когнитивни умения играят огромна роля при изпълнението както на големи, така и на сложни задачи, както и на по-малки и по-лесни – като четене. Въпреки, че често се обясняват като отделни предмети, те винаги са взаимосвързани. По време на някои от когнитивните процеси, когнитивните умения могат дори да се припокриват помежду си. Например, когато учите от книга, имате нужда както от вниманието, за да останете съсредоточени, така и от паметта си, за да запомните току-що прочетеното. Без нито едно от тях изобщо не бихте могли да четете или просто бихте забравили прочетеното.

Памет

Вашата памет играе роля във всички когнитивни процеси. Тя ви позволява да запомните всякакъв вид информация като спомени, общи познания и др. Вашата памет е в състояние да съхранява тази информация от няколко секунди до цял живот.

Помислете за живот без способността да помните. Не бихте могли да си спомняте хората около вас, нямаше да си спомняте детските спомени и дори не бихте знаели как да ходите, да говорите, да ядете и т.н.

Когнитивното увреждане може да бъде причинено от психични заболявания като деменция. Хората, които страдат от деменция, бавно губят способността си да запомнят нови неща или дори да си спомнят по-стари спомени.

Внимание

Вниманието е способността да избирате и да се фокусирате върху съответните стимули. Това е процес на подбор както на външни стимули като звук, мирис, усещане и т.н., така и на вътрешни – като вашите мисли. Фокусирането ви помага да игнорирате неподходящите стимули при изпълнение на ежедневни задачи. За да дадем ясен пример, помислете за ситуацията, в която четете книга в автобуса. Без вниманието това не би било възможно. Не би ви липсвал само фокусът за действително четене, но мозъкът ви ще се опита да обработи всички стимули едновременно – например хора, които говорят, звукът на автобуса, различни видове миризми или дори светлината на слънцето.

Възприемане

Възприемането е процес на улавяне, обработка и осмисляне на стимулите, които вашите сетива получават. Това включва виждане, чуване, усещане, помирисване и вкус. Начинът, по който възприемате тази информация, зависи от това как интерпретирате различните стимули.

Както вероятно можете да си представите, нищо не може да правите без вашето възприятие. Без възприятие не бихте могли да интерпретирате различни стимули. Няма нещо, което можете да направите, без да видите, чуете, почувствате, помиришете и опитате. Често обаче се вижда, че хората, на които им липсва едно възприятие, например зрение, развиват по-силно възприятие за другите си сетива, за да компенсират. Хората, които страдат от сетивни смущения като шум в ушите, по-трудно възприемат информация от други сетива, тъй като се разсейват от неправилното възприемане на едното чувство.

Логично мислене

Логическото мислене е процесът на последователни разсъждения и достигане до заключение. По време на този процес използвате рационална и систематична поредица от стъпки, за да стигнете до заключение. Структурата, заключителните отношения между фактите и разсъжденията са важен аспект на логическото мислене.

Нека вземем връзките между фактите като пример за важността на логическото мислене. Последният път, когато валеше и излязохте без чадър, се намокрихте. Така че, когато излезете под дъжда без чадър (факт 1), ще се намокрите (факт 2). Този очевиден пример е един от многото моменти, в които използвате логическо мислене, без да го осъзнавате. Способността да се образуват логически връзки между информация, която очевидно не е свързана, е и това, което разделя нашия начин на мислене от бинарните системи на компютрите.

Скорост на мислене

Скоростта на мислене или скоростта на обработка е скоростта, с която можете да усвоите нова информация, оценявайки информацията и формулирайки отговор на тази информация. Най-просто казано, това е времето между получаване и реагиране на стимул.

Бързата скорост на мислене може да бъде наистина полезна и да улесни живота. Вземете например опашката в магазин. Вие сте на опашката с вашите хранителни стоки в кошницата си. Но изведнъж не сте сигурни дали имате на разположение достатъчно пари, за да платите за хранителните стоки. Ако сте достатъчно бързи, можете да изчислите цената на хранителните стоки, докато все още сте на опашката.

Когнитивният процес и участващите умения

Както вече споменахме, умственият процес, който наричаме когнитивно функциониране, взема решения въз основа на придобитите преди това знания. Не бихте могли да направите или знаете нещо, което не сте научили преди. Когато някой, когото не познавате, се представи, вие ще научите името му. След това името му ще се съхранява в паметта, докато не го забравите по-късно.

През деня получавате всякакви стимули чрез сетивата си. Използвате вниманието си, за да се съсредоточите върху съответните стимули, като същевременно игнорирате неподходящите стимули. Всички тези стимули преминават през паметта ви до частта от мозъка ви, която отговаря за логическото мислене и скоростта на вашето мислене. Може би сте получили точно същите стимули по-рано и мозъкът ви ги е съхранил в паметта ви. Или мозъкът ви може да осъществи връзка между новите стимули и нещо, което вече се съхранява в паметта. Вашата реакция на тези стимули може да бъде повлияна от това.

Например, веднъж сте се наранили, удряйки пръста си в ъгъла на масата. Следващият път, когато преминете покрай същата маса, има шанс да си спомните, че сте ударили  пръста си там. Поради това следващата ви реакция към тази маса ще бъде да я заобикаляте по-добре.

Ниво на когнитивните умения

Нивото на всяко ваше когнитивно умение може да варира. В зависимост от степента, до която се практикува дадено умение, методите на обучение, начините за запомняне на нещата и начина, по който интерпретирате стимулите, за да повлияят на нивото на всяко умение.

Да приемем, че един човек е работил в кетъринга, изисквайки бързи реакции, които са сравнително прости. Този човек би бил развит най-вече в скорост на мислене. Архитектът обаче ще бъде по-развит в логическото мислене, тъй като този човек обикновено работи с по-сложни ситуации.

Развитието на когнитивните умения започва в ранна детска възраст. Въпреки, че повечето когнитивни умения се развиват през ранното детство, развитието продължава през голяма част от живота ви. Това може да се обясни с децата, които все още трябва да научат много, защото вие не бихте могли да знаете или да направите нещо, което все още не сте научили. Докато възрастните са имали много повече опитности, в резултат на които мозъкът им се е адаптирал и по този начин е достигнал определено ниво на когнитивни умения.

В същото време много фактори могат да повлияят отрицателно на когнитивното функциониране на мозъка ви през живота.

Какво причинява когнитивен спад?

Нивото, на което се представят вашите когнитивни умения, може да бъде повлияно както положително, така и отрицателно от много фактори. Въпреки че може да нямате контрол над всички тези фактори, има някои фактори, върху които можете да повлияете положително. Някои примери за причини за когнитивен спад са:

  • Стареене
  • Травма на главата
  • Психични заболявания като деменция
  • Недостиг на витамини и други ключови хранителни вещества
  • Психични заболявания
  • Злоупотреба с алкохол или наркотици

Степента, до която горните примери влияят на когнитивния спад, е много специфична за всяка отделна ситуация. Някои хора изпитват когнитивен спад с напредването на възрастта, докато други хора все още ще изпитват същата сила на своите когнитивни умения, както преди в 20-те си години.

Как мога да подобря когнитивните си способности?

Когнитивните нива на умения варират в зависимост от човек, това е резултат от адаптирането на мозъка към стимулите, които получава през живота и външните фактори. Много изследвания показват, че мозъкът има способността да се променя през целия ви живот, като създава нови клетки и връзки. Тези промени се наричат ​​невропластичност и могат да подобрят когнитивното функциониране. Можете да го сравните с това как можем да тренираме мускулите си. Докато част от начина, по който тялото ви работи, е генетично, бягането на маратон е много по-вероятно да се случи след седмици тренировки. Тренирането на мозъка ви е много подобно, когато го стимулирате правилно, той ще свикне с определени умения, които се използват по-често и по този начин ще ги развие допълнително. Можете да направите това, като практикувате, изследвате и научавате нови неща. Някой, който решава судоку всеки ден, става по-квалифициран в завършването на пъзели със судоку.

Заключение

Така че следващия път, когато помислите за миналото, работите или просто четете в автобус, може да сте наясно с процесите в мозъка ви, които правят това възможно. Дори докато четяхте тази статия, вашата памет, внимание, възприятие, логическо мислене и скорост на мислене бяха използвани за четене и обработка на информацията. Въпреки че съществуват както вътрешни, така и външни фактори, които могат да повлияят на нивото на когнитивното ви умение, можете да подобрите когнитивните си способности, като предизвикате мозъка си.

Вижте още:

Грешките по математика карат мозъка да расте

Важната роля на родителите в образованието по математика : математическо мислене у дома

Направи 10 – Урок

 

 


Споделете с приятели, ако тази статия Ви е харесала!