ChatGPT е една от най-горещите теми не само в IT средите, а и в ежедневието на много хора. Пуснат за масова употреба през ноември 2022 от компанията OpenAI, ChatGPT е най-бързо разпространяващото се приложение в Интернет. Лавинен растеж, много по-бърз от този, който имаха вече наложили се лидери като Facebook, YouTube, TikTok и др.
Какво е ChatGPT?
Това е AI инструмент (изкуствен интелект), който отговаря на дълги и сложни въпроси, под формата на непринуден разговор. Представлява новаторска технология, която разчита намерението на участника в разговора, за да отговори на въпросите максимално точно и ясно.
Потребителите получават висококачествени отговори, подобни на нормална човешка комуникация. Очакванията са, че тази технология ще промени изцяло начина, по който хората взаимодействат с компютрите и получават информация. В момента технологията е вградена дори в браузъра Bing, за да предостави търсене в Интернет от ново ниво, далеч надхвърлящо познатите ни „ключови думи“.
Интересът към този инструмент е меко казано огромен! Повече от един милион потребители са регистрираните още в първите пет дни от публичното му обявяване.
Всъщност, защо просто не го попитаме…
Но какво общо има ChatGPT с обучението по математика?
Има много общо! Освен стандартен текст на различни езици, той владее и езици за програмиране и… математика! А учениците в световен мащаб много обичат друг да им пише домашните!
По неофициални данни от учители, вече около 50% от есетата в някои западни училища са написани от ChatGPT. Много статии, материали, дори книги вече се генерират по този „мързелив“ начин.
Домашните по математика не правят изключение!
Затова решихме да тестваме ChatGPT с няколко задачи за 4 клас. Очакванията ни бяха да няма грешки и да преминем към по-горни класове с интеграли и диференциални уравнения но… оказа се, че ChatGPT не смята толкова добре, колкото очаквахме.
Ето пример, при които той не успя да отговори на елементарна задача:
Верният отговор е 365 дм. Нямаме представа защо ChatGPT сметна периметъра на правоъгълник!?! Трябва да признаем, че грешните отговори бяха сравнително малко. Минава в горен клас! Нещо много важно – ChatGPT се учи постоянно. Ако от момента на тестовете ни до момента, в който четете статията, някой му е казал как се смята обиколката на триъгълник, той повече няма да сгреши.
Ето и последен пример. Очаквахме да сгреши на задачата със зелето, но той се справи!
А сега нека Ви попитаме нещо…

Независимо дали мислите, че ChatGPT е просто една говореща „ЕЛКА“ или Ви е страх, че децата Ви ще спрат да запомнят и учат каквото и да е и ще разчитат само на телефоните си, споделете мнението си с нас!