Блог

5 лесни начина за предотвратяване на паниката с текстовите задачи

Представяме ви 5 лесни начина, които помагат на децата да разберат и решат текстовите  задачи.

Вашето дете прелита през задачите с лекота, молива се стрелка по редовете.

4х5 – Знам го!

6х5 – Лесна работа!

Всичко е наред докато изведнъж моливът спира…Текстова задача.

Децата замръзват при сблъсък с текстова задача, но не защото не знаят как да смятат в реалния живот.

Повярвайте ми ако дадете 7 понички на 3 деца, те ще се сетят как да ги разделят, дори никога досега да не са учили дроби.

Децата замръзват при текстовите задачи, защото не могат да решат кое действие да използват. – Събирам ли? Изваждам ли? Умножение? Деление? Събиране, след това умножение? Изваждане след това деление?

Текстовите задачи се виждат много изкуствени за децата. Те са за хора, които не познават, в контексти, за които не им пука, и за ситуации, които не разбират. Така че, вместо да използват логика, децата просто махат наоколо, надявайки се, че каквото и действие да изберат, ще бъде правилното.

Тайната, която помага на децата да решават текстови задачи е увереност.

Давайте примери от истинския живот

След като децата видят, че тези задачи, са само проблеми от реалния живот, написани на една страница, те могат да използват ежедневните си умения за разсъждение, за да осмислят задачите и да ги решат успешно.

Тези5 прости стратегии за обучение ще направят текстовите задачи смислени за децата ви, така че те да могат да се справят с тях с увереност.

1. Направете детето си звезда

Това е най-лесният (и най-забавният) начин да направите текстовите задачи по-подходящи за децата: просто променете имената на хората, с такива които детето ви познава.

У дома, много от задачите на сина ми са свързани с имена, за които никога не е чувал и това пречи да се съсредоточи върху математиката.

Затова просто променям имената с тези на приятелите му. С тази промяна той лесно визуализира контекста.

2. Направете го реално

Малките деца (детска градина, първокласници и второкласници) са много конкретни мислители. Ако децата ви са на тази възраст, имате възможност да ги научите да мислят за задачите, като проблеми от реалния живот от самото начало.

За да направите това, визуализирайте задачата.

Ако става въпрос за книги, вземете купчина книги.Ако става дума за ябълки, вземете ябълки.

А ако става дума за живи рибки- е добре…вместо това използвайте блокчета конструктор.

Използването на реални обекти ще помогне на децата ви от начална възраст да се научат да не се плашат от текстовите задачи. Това ще ги подготви за по-сложните текстови задачи в горните класове.

3. Светлини, камера, екшън!

Докато децата напредват през началните класове, е скучно и отнемащо време да се използва броене за моделиране на задачи с по-големи числа. Никой не иска да преброи до 247  и след това да извади 194 от тях! Вместо това, опитайте да им представите текстовите задачи като постановка. Например:

“Мария е продала 127 кексчета на панаира, и все още има 39 останали кексчета. Колко кексчета е имала в началото?”

Това е трудна задача! Това изисква само добавянето на двете числа заедно, но структурата на задачата я прави предизвикателство за децата. Но когато го изиграете, задачата става много по-лесна за разбиране.

Първо се престорете, че продавате кексчета.

После се престорете, че гледате сладките, които все още са на масата.

Тази проста постановка ще помогне на детето ви да визуализира какво се случва в задачата. Веднъж щом разбере последователността на събитията, за него е по-лесно да разбере, че в задачата се пита за броя на кексчета, преди да бъдат продадени. Всичко, което трябва да направи, е да събере 127 + 39, за да открие, че Мария е имала 166 в началото на деня.

4. Лесно като 1, 2, 3

Понякога децата замръзват, защото числата в задачата просто изглеждат твърде големи. Те вече са притеснени за изчисленията, които ще трябва да направят, и затова не разполагат с никакво пространство в мозъка си, за да осмислят за какво всъщност е задачата.

За да решите това, направете числата в задачата  по-лесни. Много по-лесни. Леко задраскайте големите числа и ги заменете с лесни числа като 1, 2 или 3. След това, нека детето ви мисли чрез преразгледаната задача.

Сега можете да смятате директно със сметало, ако детето ви все още не е сигурно какво да прави.

След като детето ви е измислило как да разреши преразгледаната задача с по-малките числа, помогнете му да преведе работата си към по-големите числа.

5. Дроби и десетични числа

Промяната на числата работи добре и за по-големи деца, изучаващи дроби и десетични числа.

Просто променете дробите и  десетичните числа в задачата на цели числа.

Всички тези стратегии за преподаване имат една и съща цел: да съживят текстовите задачи и да ги направят по-разбираеми за децата. Използвайте ги, за да помогнете на детето да използва здравия си разум и уменията си за мислене, за да решава задачите с увереност – дори когато ябълките не са точно пред него!

 


Споделете с приятели, ако тази статия Ви е харесала!