Блог

5 упражнения за ранна математика

За ранна математика се счита обучението на деца от 4 до 6 годишна възраст. Изследванията показват, че ранното обучение по-математика е предпоставка за по-доброто представяне на децата на по-късен етап в училище. Както неведнъж сме казвали, математиката развива аналитично мислене, възпитава увереност и решимост.

В най-ранната възраст на децата, обучението започва още от домашната среда. Интересът към математиката и решаването на проблеми може да бъде насърчаван чрез математически игри и забавни дейности от всеки родител. Голяма част от обучението на вашето дете ще дойде от изследване и говорене за математика в света около него, но Вие като родител можете да помогнете на този процес! Има прости неща, които можете да правите у дома, за да подпомогнете развитието му. През игра да научите детето на математическо мислене. Подбрахме 5 упраженения, които са толкова забавни, че са по-скоро игри.

5 упражнения за ранна математика

Помнете, че не е нужно да сте експерт, за да помагате на детето си по математика! С тези прости, но ефективни идеи, ще използвате ежедневните предмети и ситуации.

Игра с конструктор за обучение по ранна математика

Изграждането на обекти с конструктор (класически с тухлички/блокчета) е добър начин за развиване на математически умения чрез решаване на проблеми. Например:

  • Колко червени блокчета има?
  • Колко сини блокчета има?
  • А колко са общо?

Използването на блокчетата също ще помогне на детето ви да практикува езика на математиката. Например да групира двойни и тройни блокчета, да прави купчинки с по пет елемента и пр. В тази игра няма ограничения! Ще забележите, че с интереса на детето, ще нараства и сложността на задачите.

Говорете за времето

Концепцията за време е абстрактна и линейна. Говоренето за времето, в което се случват различни събития, а и гледането на часовника заедно през деня, е чудесен начин да научите повече за времето. Разбирането на смисъла на времето развива изключително много аналитичното мислене. Но дори разбирането на часовника е достатъчно за малките деца!

Застанете пред часовника и разкажете на детето си какво представлява. Какво означават голямата и малката стрелка. Защо голямата сочи 6, а мама казва „и половина“?!? Заредете се с търпение, защото ще трябва да отговорите на толкова много въпроси, колкото не сте си представяли 🙂 И неусетно ще стигнете до разбирането на прости дроби като 15/60, 30/60, 45/60 и пр.

Пребройте всичко възможно!

Едно от първите умения в математиката, които вашето дете ще научи, е броенето. Практикуването на броене ще му помогне при всякакви проблеми с числата, с които ще се сблъска, когато порастне още.

Опитайте се да си създадете навик да броите, когато сте навън. Например:

  • Колко автобуса видяхме?
  • Колко буболечки има в градината?
  • Колко стълба за лампи има на улицата?
  • Колко деца играят на площадката?

Идеите са безкрайно много!

Важно! Броенето има математическа стойност, когато е осъзнато! Механичното наизустяване на числата от 1 до 10 или повече не е математика! Това е стихче/песничка, която всяко две/три годишно дете вече знае.

Откривайте повтаряеми модели

Потърсете повтарящи се шарки върху завеси, тапети или дрехи. Попитайте детето си:

Виждаш ли фигурката? Разкажи ми. Колко вида цветя има на тази покривка?

Започнете с прости визуални модели с блокове, мъниста, цветя, карти за игра и играчки. Можете също така да търсите модели във времето и ежедневието заедно. Такива са годишните сезони, храненетата през деня и др. Опитвайте се да откривате модели в това, което преминава пред Вас в ежденевието, или да слушате за модели в песните и да пляскате в ритъма. Осъзнаването на седмицата също е модел. На „възрастен“ език, седмицата е вид бройна система. А месеците? А нотите? Оставяме Ви да помислите за още модели…

Упражнявайте се с креативни изображения на цифрите

Помогнете на детето си да научи цифрите, като изследва техните форми. Можете да се забавлявате, като оформяте числа в пясък с пръчка или правите числа от глина за моделиране. Напишете числа, които детето ви да копира, и дръжте ръката си върху ръката му, за да му помогнете да го насочва.

Опитайте да задържите пръста им и да оформите числото във въздуха. След като могат да проследят формата на цифрите, вижте дали могат да пишат числа сами.

Направете си книжки с цифри, пластелинови цифри и др.

Най-важното, което всеки родител може да направи за ранните математически умения на децата в предучилищна възраст е да насърчи децата да вярват, че те могат да успеят. Да го искат! Това е напълно достатъчно. Събудят ли „търсещото съзнание“ в детето, то ще развие математическото и абстрактно мислене.

Както винаги, Нико е помислил за това и е приготвил спомагателни материали за предучилищна група, чрез които ще събудите интереса към математиката и удоволствието от решаването на абстрактни проблеми. Успех, майки и татковци!

 


Споделете с приятели, ако тази статия Ви е харесала!